Cel puţin zece civili au fost ucişi şi alţi şapte răpiţi vineri în Ciad, într-un atac atribuit grupării jihadiste Boko Haram de către un ofiţer al armatei şi de prefectul local, informează sâmbătă AFP preluat de agerpres.
"În jurul orei trei dimineaţa, elemente ale Boko Haram au atacat Tenana, ucigând două femei şi opt bărbaţi" din acest sat situat în regiunea Lac, zonă frontalieră din vestul Ciadului la graniţa cu Nigeria, Niger şi Camerun.
"Au răpit şapte bărbaţi, au jefuit şi au ars satul înainte de a se retrage", conform sursei militare citate sub protecţia anonimatului.
În această regiune mlăştinoasă în care se află câteva insuliţe şi unde s-au refugiat jihadiştii, armata din Ciad a lansat o vastă ofensivă împotriva Boko Haram în luna aprilie, după moartea a 98 de soldaţi în atacul asupra uneia din bazele sale din Bohoma.
Prefectul din Fouli, Yacoub Mahamat Seitchimi, a confirmat bilanţul atacului de vineri, fără a oferi detalii suplimentare.
Contactat de AFP, ministrul comunicării, Mahamat Zene Cherif, nu a confirmat atacul, afirmând că este în curs verificarea informaţiilor.
După ofensiva din aprilie care a determinat deplasarea trupelor din Ciad în Niger şi Nigeria, preşedintele Idriss Déby Itno, care împlineşte în decembrie 30 de ani de când se află la putere, a afirmat că nu mai există "niciun singur jihadist în toată zona insulară".
Cu toate acestea, pe 9 iulie, un vehicul al armatei a explodat după ce a trecut peste o mină la Kalam, atac atribuit Boko Haram în care şi-au pierdut viaţa cel puţin opt soldaţi.
Nou masacru în Ciad făcut de gruparea teroristă Boko Haram
Explorează subiectul
Articole Similare

243
Traian Băsescu abordează problema pensiilor magistraților: Nu există o cale de mijloc
243

242
Greenpeace declanșază un scandal imens - Reluarea exporturilor de uraniu reprocesat din Franţa către Rusia
242

741
Viktor Orban lovește din nou Kievul: Ucraina nu are nicio șansă
741

44
Un jucător din NFL, în stare critică după ce a fost împuşcat în abdomen
44

3.197
Care este secretul norvegienilor? Stau în casă îmbrăcați în tricou chiar și când afară sunt -30 de grade. Cu toate astea nu au grija facturilor la căldură
3.197

60
Guvernul britanic a prezentat planuri pentru modificări ample ale politicii sale de azil
60

66
Grecia lansează "Coridorul vertical" pentru livrarea de gaze americane Ucrainei (Mitsotakis)
66

80
Nouă tragedie în RD Congo. 30 de persoane au fost ucise într-un incident de la o mină de cupru / Update: Numărul deceselor ar fi de peste 80 de persoane
80

56
Portul Novorossiisk a reluat încărcările de petrol, după atacul ucrainean care a dus la o suspendare de două zile
56

95
Presupusul lider al celei mai puternice şi violente organizaţii criminale din Ecuador, arestat în Spania: „Astăzi l-am capturat pe „Pipo” Chavarría, cel mai căutat criminal din regiune şi liderul grupării Los Lobos”
95

95
Extrema dreaptă franceză cere o soluție pentru anularea acordului Mercosur
95

1.593
Rusia face caz de scandalul de corupție de la Kiev: "Este ceva straniu când Casa Albă tace"
1.593

143
Donald Trump face un pas înapoi - Pentagonul retrage o parte din trupele Gărzii Naţionale din Chicago şi Portland
143


















Comentează