Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele de la Belgrad, după 4-6, 6-3, 6-3 cu Miomir Kecmanovic

Novak Djokovic s-a calificat joi în semifinalele turneului ATP de la Belgrad, dotat cu premii totale de 534.555 de euro, însă numărul unu mondial a cedat din nou un set, impunându-se cu 4-6, 6-3, 6-3 în faţa compatriotului său Miomir Kecmanovic.

Dublu campion la Belgrad (2009, 2011), Djokovic trecuse în turul anterior la mare luptă de un alt jucător sârb, Laslo Djere, pe care l-a învins tot în trei seturi: 2-6, 7-6 (8/6), 7-6 (7/4).

Următorul adversar al lui "Nole" va fi rusul Karen Hacianov, favoritul numărul 3, care a dispus în sferturile de finală, cu 7-5, 6-4, de brazilianul Thiago Monteiro, venit din calificări, scrie agerpres.ro.

Novak Djokovic (34 ani), care nu şi-a putut apăra şansele nici la Australian Open şi nici la turneele Masters 1.000 de la Indian Wells şi Miami, din cauza refuzului său de a se vaccina împotriva Covid-19, a disputat doar şase meciuri de la debutul acestui sezon, înregistrând patru victorii şi două înfrângeri, inclusiv o eliminare în primul tur la Monte Carlo.