Numărul şomerilor din Spania a scăzut uşor în decembrie, încheind 2022 la cel mai redus nivel din ultimii 15 ani, potrivit datelor oficiale publicate marţi, transmite Reuters, citat de Agerpres.
Numărul persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă s-a redus în decembrie cu 1,52%, comparativ cu luna precedentă, ajungând la 2,84 milioane, arată datele Ministerului Muncii. Este cel mai scăzut nivel începând din 2007, când erau 2,2 milioane de şomeri.
"Datele arată că măsurile de protejare a forţei de muncă funcţionează", se arată într-o postare pe Twitter a ministrului Muncii, Yolanda Diaz.
Un raport separat al Ministerului Securităţii Sociale arată că Spania a pierdut în decembrie 8.347 locuri de muncă, astfel încât totalul s-a situat la 20,31 milioane de slujbe, după ce în noiembrie s-a înregistrat un nivel record al locurilor de muncă nou create.
În rândul tinerilor sub 25 de ani, numărul şomerilor a scăzut cu 12.185 în decembrie, comparativ cu luna precedentă, atingând nivelul record scăzut de 195.751 de persoane.
"Tinerii angajaţi au beneficiat cel mai mult de pe urma reformelor de pe piaţa muncii, semnând cu 1,9 milioane mai multe contracte decât în 2019", a declarat ministrul Muncii.
În decembrie 2021, Guvernul de la Madrid a aprobat o reformă a pieţei muncii, care limitează folosirea legală a contractelor temporare şi promovează schemele de protejare a angajaţilor, cum ar fi şomajul tehnic, pentru a evita concedierile permanente.
Numărul şomerilor din Spania a ajuns la cel mai redus nivel din ultimii 15 ani
București
23°C
Articole Similare

1.808
Haos salarial în România: 9 din 10 firme nu pot explica diferențele de salarii - vine valul de sancțiuni UE?
1.808

2.547
Absurdistan în Timișoara: Cafenea amendată că are flori artificiale, iepure din iarbă artificială, plătit din bani publici, la Târgul de Paște
2.547

2.038
Adrian Negrescu explodează după anunțul scumpirii biletelor la metrou: 'Fără precedent' / Acuză Ministerul Transporturilor că închide ochii
2.038

42
Măsură de criză în Thailanda: Agenţiile guvernamentale trec la telemuncă
42

32
Ministerul Finanţelor a împrumutat 873,6 milioane lei de la bănci
32

3.379
România calcă maxim pedala în criza carburanților: Rafinăria Petromidia și-a reluat activitatea la capacitate maximă
3.379

58
Piața muncii se schimbă în Germania: Numărul liber profesioniştilor a crescut
58

5.065
Scenariu de coșmar pentru guvern: jumătate de milion de locuri de muncă, în pericol
5.065

32
Piața neagră a țigaretelor scade în România, dar rămâne peste pragul critic: avertismente privind riscurile pentru buget și consumatori
32

79
Curs valutar, 6 aprilie: Leul s-a apreciat în raport cu principalele valute
79

32
Crescătorii de ovine din România și Bulgaria, afectați de creșterea costurilor și importuri ilegale
32

25
Piața neagră a țigărilor se menține ridicată în România
25

5.122
UPDATE Lovitură grea înainte de Paște pentru mii de oameni: Angajații rămân fără locurile de muncă după intrarea oficială în faliment a Șantierului Naval Mangalia
5.122
















Comentează