Procuratura din Budapesta a anunţat marţi că un om de afaceri a fost condamnat la şase ani de închisoare în urma unei alerte primite de la OLAF, Oficiul European de Luptă Antifraudă, transmite MTI preluată de Agerpres.
Omul de afaceri, a cărui identitate nu a fost precizată, a fost condamnat totodată la plata unei amenzi de 5 milioane de forinţi (15.600 euro) pentru că a obţinut în mod fraudulos subvenţii interne şi europene în valoare totală de 770 milioane de forinţi (circa 2.400.000 euro).
Întreprinzătorul şi complicii săi au fost acuzaţi că între 2005 şi 2010 au participat la concursuri pentru granturi ca să cumpere utilaje care se aflau deja în posesia firmelor lor. Omul de afaceri a fost condamnat în primă instanţă la trei ani şi jumătate de închisoare, dar în noiembrie Curtea de apel din Budapesta a crescut pedeapsa la şase ani, sentinţă care acum a intrat în vigoare, a precizat biroul procurorului. Trei complici au primit la rândul lor pedepse cu suspendare.
O sesizare a OLAF a dus la condamnarea unui om de afaceri maghiar la 6 ani de închisoare
Articole Similare

2.630
Ursula von der Leyen convoacă de urgență Colegiul de Securitate al UE: 'Să nu existe o nouă escaladare'
2.630

3.359
Liderii Europei se poziționează în războiul dintre SUA-Israel și Iran: Evoluţiile sunt extrem de îngrijorătoare
3.359

62.240
Dezvăluiri după aproape 10 ani - Tudorel Toader arată cum a făcut România posibilă înființarea EPPO
62.240

4.412
Macron face scandal în Europa și iese la atac! Avertisment pentru Comisia Europeană: „Vom fi intransigenţi!”
4.412

253
Adrian Axinia (europarlamentar AUR): „Avem un Președinte ilegitim posibil infractor. El trebuie suspendat și demis din funcție”
253

212
Gheorghe Piperea: Strategia pașilor maximali
212

18.039
Comisia Europeană, investigație în România: sunt în joc aproape 3 miliarde de euro, însă miza e mult mai mare
18.039

5.910
Biserica Ortodoxă Română, în „război” cu Bruxellesul pe o temă extrem de sensibilă: scandalul care a generat o reacție fermă
5.910

2.497
Ursula von der Leyen forțează acordul UE-Mercosur: Se aplică provizoriu în statele UE, chiar dacă Parlamentul European a sesizat CJUE
2.497

3.313
Orban ține UE în șah: Ungaria blochează sancțiunile împotriva Rusiei și cere în schimb un împrumut uriaș
3.313

1.702
Ambasadorii lui Trump din Europa aduc un stil nou de diplomaţie, mai agresivă şi mai conflictuală - POLITICO
1.702

921
Europa continuă să finanțeze războiul Rusiei - Roberta Metsola denunță eșecul sancțiunilor: 'Trebuie să facem mai mult, situația este inacceptabilă'
921

302
Roxana Mînzatu, după discuţia cu premierul Ilie Bolojan: Îmi doresc ca România să fie un exemplu de bună practică în ceea ce priveşte implementarea proiectelor din Fondul Social European Plus, pentru care există o alocare de 7,2 miliarde de euro
302

















Comentează