ȘOCANT: Argentina a luat bătaie acasă de la Paraguay

Argentina Paraguay

Vicecampioana mondială Argentina a făcut un nou pas greșit în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal ediția 2018, fiind învins la limită pe teren propriu, cu 1-0, de selecționata Paraguayului, într-o partidă disputată marți seara la Cordoba, în fața a 55.000 de spectatori.

Fără starul Lionel Messi, accidentat, argentinienii nu a reușit să depășească apărarea bine organizată a paraguayenilor, care s-au impus prin golul marcat în minutul 18 de Derlis Gonzalez.

De menționat că Argentina a beneficiat de o lovitură de la 11 m în debutul reprizei secunde, ratată însă de Sergio Aguero, atacantul lui Manchester City, care nu l-a putut învinge pe portarul Justo Villar, căpitanul Paraguayului.

În schimb, naționala Braziliei este de neoprit sub conducerea noului selecționer Tite, impunându-se în deplasare, cu 2-0, în fața reprezentativei Venezuelei, la o săptămână după demonstrația de forță în fața Boliviei (6-0).

Fără atacantul vedetă Neymar, suspendat pentru acest joc, Selecao a obținut victoria grație golurilor lui Gabriel Jesus (min. 8) și Willian (min. 53). Partida disputată pe stadionul Metropolitano din Merida a fost întreruptă timp de 20 de minute din cauza unei probleme la instalația de nocturnă, anunță Agerpres.

În urma acestui succes, Brazilia a urcat pe prima poziție în clasamentul grupei unice sud-americane, depășind reprezentativa Uruguayului, ținută în șah de Columbia la Barranquilla (scor 2-2).

Rezultate:

Bolivia — Ecuador 2-2

Au marcat: Pablo Escobar (4, 43), respectiv Enner Valencia (48, 89).

Cartonaș roșu: Luis Caicedo (Ecuador, 79).

Columbia — Uruguay 2-2

Au marcat: Abel Aguilar (15), Yerry Mina (84), respectiv Cristian Rodriguez (27), Luis Suarez (73).

Chile — Peru 2-1

Au marcat: Arturo Vidal (10, 85), respectiv Edison Flores (76).

Argentina — Paraguay 0-1

A marcat: Derlis Gonzalez (18).

Venezuela — Brazilia 0-2

Au marcat: Gabriel Jess (8), Willian (53).