Șocul Cupei Mondiale - Marocul elimină Portugalia și devine prima echipă africană în semifinale

Maroc învine Portugalia, scor 1-0, și devine prima echipă din istoria Cupei Mondiale care ajunge în semifinalele competiției.

Victoria Marocului din sferturi vine după ce în optimi a învins cealaltă echipă din Peninsula Iberică, Spania.

În semifinale, Marocul va întâlni învingătoarea dintre Anglia și Franța.

În cealaltă semifinală vor juca Argentina și Croația.

___

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Youssef En Nesyri, în minutul 42, când a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Attiat-Allah. Cristiano Ronaldo a început meciul ca rezervă şi a fost introdus în teren în minutul 51. Maroc este neînvinsă cu Walid Regragui pe banca tehnică.

Naţionala marocană scrie istorie la Cupa Mondială, calificându-se în semifinale, unde va întâlni învingătoarea din ultimul sfert de finală, Anglia – Franţa.

MAROC: Bounou - Hakimi, El Yamiq, Saiss (Dari 57), Attiat-Allah – Ounahi, Amrabat, Amallah (Cheddira 65) – Ziyech (Aboukhlal 82), En Nesyri (Benoun 65), Boufal (Jabrane 82). SELECŢIONER: Walid Regragui

PORTUGALIA: Diogo Costa – Dalot (Horta 79), Pepe, Ruben Dias, Rapahel Guerreiro (Joao Cancelo 51) – Bernardo Silva, Ruben Neves (Cristiano Ronaldo 51), Otavio (Vitinha 69) - Bruno Fernandes, G. Ramos (Rafael Leao 69), Joao Felix. SELECŢIONER: Fernando Santos

Cartonaşe galbene: Dari 70, Cheddira 90+1, 90+3 / Vitinha 87

Cartonaş roşu: Cheddira 90+3

Arbitru: Facundo Tello – Ezequiel Brailovsky, Gabriel Chade (toţi din Argentina) – Ivan Arcides Barton Cisneros (El Salvador)