Dean Thompson, adjunctul şefului misiunii Statelor Unite ale Americii la Bucureşti, a declarat joi că legislaţia anticorupţie americană, britanică, dar şi română vor avea un rol foarte important în obţinerea unui mediu propice în România pentru investiţii.
El a susţinut că sectorul privat este în cea mai bună poziţie pentru a ajuta Guvernul şi Parlamentul României să lupte împotriva corupţiei şi să creeze un climat cât mai bun, indicând că acestea sunt obiective strategice ale Ambasadei SUA în România.
"Corupţia este, din păcate, un fenomen internaţional. Este ca un cancer care încet, încet distruge toate resursele ţării şi poate să transforme ţara într-o ţintă foarte uşor de atins. În SUA lupta împotriva corupţiei este una dintre principalele priorităţi, dar şi o prioritate importantă aici la Ambasada SUA. (...) Ne bucurăm ce succes are DNA şi cum poate să-i tragă la răspundere pe cei responsabili", a spus Thompson, la conferinţa "Corporate Compliance", potrivit Agerpres.
El a amintit că în SUA există legi care interzic mita, dar şi Legea FCPA, adoptată în 1977, care interzice americanilor şi funcţionarilor publici să mituiască funcţionari străini. Thompson a arătat că prin aplicarea acestei legi au fost sancţionate peste 400 de companii americane care au fost implicate în campanii electorale.
Oficialul american a indicat că penalităţile în cazul nerespectării Legii FCPA au fost atât de mari încât la nivelul companiilor americane se observă o transparenţă mai mare în ceea ce priveşte relaţiile internaţionale.
"Această lege se poate aplica de ambele părţi, însă ce ne dorim este să luptăm împotriva corupţiei. DNA ne-a dovedit acum că are capacitatea de a ancheta şi de a urmări penal pe cei corupţi. Noi susţinem România în aceste eforturi şi dorim ca România să combată corupţia şi pe viitor. Vom oferi pe cât posibil linii directoare în ceea ce priveşte formularea legislaţiei anticorupţie în România, pentru că legile au un rol foarte important în prevenire. Trebuie să stabilim ce este permis şi ce nu este permis, iar ofiţerii de conformitate există tocmai pentru a-i ajuta pe angajaţi să evite problemele, nu să-i controleze sau să-i prindă în flagrant delict. Nu trebuie să considerăm conformitatea ca un lucru care să ne împiedice în ceea ce facem, ci ca un lucru care ne protejează. Este bine să existe o astfel de legislaţie pentru că îţi oferă o linie directoare cu privire la ceea ce trebuie să faci", a spus Dean Thompson.
Potrivit oficialului american, "companiile americane îşi repetă faptul că România este un loc în care se pot face investiţii, însă atunci când într-adevăr legislaţia va permite acest lucru".
"Suntem convinşi că Legea FCPA, precum şi legea împotriva corupţiei din Marea Britanie, dar şi legislaţia împotriva corupţiei din România vor avea un rol foarte important în obţinerea unui mediu propice în România pentru investiţii", a afirmat Thompson.
Cornel Călinescu, directorul Oficiului Naţional de Prevenire a Criminalităţii şi Cooperare pentru Recuperarea Creanţelor provenite din Infracţiuni din cadrul Ministerului Justiţiei, a arătat că jumătate dintre cei condamnaţi anul trecut au provenit din companii private, numărul acestora fiind de peste 200 de persoane.
El a spus că DNA are o rată de eşec în instanţă mai mică de 10%.
"Politica noastră este aceea de a pedepsi răufăcătorii, deci toleranţă zero, şi încercăm să majorăm capacitatea României de a identifica bunurile provenite în urma acţiunilor criminale şi să recuperăm banii", a adăugat Călinescu.
George Păltineanu, director general la Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor, a punctat că pentru investigarea infracţiunilor instituţiile trebuie sesizate. El a precizat că există legislaţie pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor, dar aceasta trebuie armonizată cu directivele europene.
Oficial american laudă activitatea DNA
Explorează subiectul
Articole Similare

419
VIDEO Guvernul își angajează răspunderea pe reforma pensiilor speciale - Ilie Bolojan: 'Avem și avizul CSM de data aceasta. Acestea sunt motivele'
419

2.092
FOTO Gafă monumentală de Ziua Națională: Șefă PNL a prezentat o fotografie din Dolomiți ca fiind peisaj românesc
2.092

54
Gianina Șerban (deputat AUR): „Taxarea inversă înseamnă prevenție, înseamnă să nu mai oferim un teren fertil pentru rețelele de evaziune fiscală”
54

70
Liderul PNL București, Sebastian Burduja: „Cer uniunea forţelor democratice, pentru a nu fragmenta votul într-un singur tur!”
70

2.854
Alexandru Nazare anunță că deficitul a ajuns la 5.7%: Înghețarea salariilor a fost măsura magică
2.854

24
Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean: „Israelul apreciază legătura morală şi istorică unică dintre ţările noastre, consideră România un prieten”
24

60
Peiu (AUR): „Sprijinim moţiunea de cenzură anunţată de Ninel Peia; lucrăm pe text în această săptămână!”
60

2.330
VIDEO Care este cel mai negru scenariu dacă legea pensiilor speciale va fi din nou respinsă? Avertisment și garanții din partea lui Dragoș Pîslaru
2.330

3.457
Kelemen Hunor dă de înțeles că o moțiune de cenzură poate fi votată săptămâna viitore și de membri ai coaliției: Vom vedea
3.457

3.640
VIDEO Ilie Bolojan, după episodul huiduielilor din Parlament: 'Unele măsuri au fost dureroase, dar necesare. România are nevoie de responsabilitate, nu de haos'
3.640

1.809
VIDEO Grindeanu, mesaj ferm la ședina solemnă: Adevăratul patriotism nu se strigă, se muncește
1.809

4.006
Kelemen Hunor tună pe lista reformei din administrație publică: Părem o coaliție impotentă
4.006

4.882
Ministrul de Finanțe vorbește de eliminarea taxării pe muncă în România: Să facem calcule
4.882


















Comentează