Ministrul apărării rus Serghei Şoigu a afirmat marţi că Rusia nu are nevoie să utilizeze arme nucleare în Ucraina, transmite Reuters potrivit Agerpres.
Şoigu a făcut declaraţia într-o conferinţă pe teme de securitate organizată la Moscova.
În intervenţia sa, oficialul rus a spus că SUA şi Regatul Unit planifică operaţiuni militare ucrainene, iar NATO şi-a sporit ''de câteva ori'' trupele desfăşurate în Europa Centrală şi de Est.
Referitor la noul tratat START, Serghei Şoigu a menţionat că discuţiile pentru prelungirea acestui pact sunt o ''stradă cu dublu sens'' şi că situaţia legată de controlul armelor nucleare în SUA şi Rusia ''nu este uşoară''.
În opinia sa, AUKUS, blocul format din Australia, Regatul Unit şi SUA, are potenţialul de a se transforma într-o ''alianţă politico-militară''.
La 24 februarie, Rusia a declanşat o agresiune militară nejustificată şi neprovocată împotriva Ucrainei. Moscova susţine că este vorba despre o ''operaţiune militară specială de denazificare'' a ţării vecine şi de protejare a comunităţii rusofone din estul Ucrainei.
Pentru a se putea apăra, Ucraina se bazează în prezent mai ales pe livrările de armament greu dinspre Occident.
Șoigu are încredere în armată: Rusia nu are nevoie să utilizeze arme nucleare în Ucraina
Explorează subiectul
București
12°C
Articole Similare

58
UE anunță că prețurile la energie vor rămâne ridicate și după încheierea războiului din Iran: Se va trece la importuri din SUA și Algeria
58

393
Poate sau nu Trump să retragă Statele Unite din NATO?
393

831
Ministrul Educației a făcut anunțul așteptat de profesori: Prima veste bună vine în aprilie
831

1.746
Vacanțele de vară ale românilor, în pericol? O mare companie aeriană ia în calcul anularea zborurilor din cauza penuriei de kerosen
1.746

1.189
Donald Trump răspunde la întrebarea care este în mințile tuturor: Când se încheie războiul din Orientul Mijlociu?
1.189

2.613
Țara care poate deveni peste noapte o putere nucleară de temut. Are resursele necesare, dar o încurcă birocrația
2.613

920
Declarația Unică intră în era smart: Apare prima variantă precompletată
920

2.459
Ce s-ar întâmpla dacă SUA ies din NATO? Scenariul extrem explicat de Traian Băsescu și apelul pentru 'Statele Unite ale Europei'
2.459

2.967
VIDEO Ministrul Sănătății, acuzații după ce România a pierdut procesul cu Pfizer: 'Dozele de vaccin depășesc cu mult populația / Campania, un eșec'
2.967

1.356
Război în Orientul Mijlociu - Iranul respinge planul SUA: „Nu există niciun temei pentru negocieri”
1.356

2.935
VIDEO Ministrul Justiției, reacție după decizia privind vaccinurile Pfizer: 'Hotărârea este executorie'. Ce se întâmplă dacă România nu plătește
2.935

4.068
VIDEO Iranul lansează cel mai puternic atac împotriva Israelului, chiar înainte de Paștele evreiesc
4.068

1.303
Schimbare majoră după divorț: numele nu mai depinde de fostul partener. Legea care simplifică viața a fost adoptată
1.303
















Comentează