Olandeza Annemiek Van Vleuten s-a ales cu o dublă fractură de bazin după ce a căzut în cursa Paris-Roubaix

turul ciclist

Ciclista olandeză Annemiek Van Vleuten (Movistar) s-a ales cu o dublă fractură de bazin după ce a fost victima unei căzături violente sâmbătă, în prima ediţie feminină a clasicii Paris - Roubaix, scrie AFP.

Van Vleuten, campioană olimpică la contratimp, a căzut când intra pe ultimii 20 de km ai traseului, fiind lovită şi la umăr, potrivit agerpres.ro.

''A fost o căzătură stupidă, îmi doream doar să termin cursa. M-am ales cu dublă fractură de bazin, va trebui să stau la pat o lungă perioadă de timp. Nu mă voi putea bucura de nicio vacanţă'', a scris olandeza pe contul său de Twitter.

Aşa cum se ştie, ciclista britanică Elizabeth Deignan (Trek-Segafredo) a câştigat sâmbătă prima întrecere feminină a clasicei Paris-Roubaix, desfăşurată pe distanţa de 116, 5 km.

Deignan a câştigat în solitar, cu timpul de 2 h 56:07, după ce s-a desprins pe ultimii 80 de km ai traseului.

Ea a fost urmată de olandeza Marianne Vos (Jumbo Visma, +1:17) şi de italianca Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo, +1:47).

Deignan (32 ani) a mai câştigat întrecerile feminine ale curselor Liege-Bastogne-Liege şi Turul Flandrei.