Olandezul Max Verstappen a fost votat pilotul anului de către piloţii din F1

Max Verstappen

Max Verstappen, campionul mondial al Formulei 1, a fost votat miercuri drept cel mai bun pilot al anului. Juriul a fost alcătuit din piloţii monoposturilor din Formula 1.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) s-a clasat pe primul loc, urmat de monegascul Charles Leclerc (Ferrari) şi britanicul Lewis Hamilton (Mercedes). La egalitate de puncte cu Hamilton s-a aflat şi colegul acestuia de la Mercedes, britanicul George Russell. Locul al cincilea a fost ocupat de un alt pilot britanic, Lando Norris (McLaren), potrivit News.ro.

La vot au participat 19 din cei 20 de piloţi care au luat startul în cursele anului 2022. Singurul care s-a abţinut de la vot a fost britanicul Lewis Hamilton. A fost pentru a cincea oară când piloţii din Campionatul Mondial de Formula 1 desemnează pilotul anului.