Olympique Lyon a învins-o pe AS Monaco (3-1), în campionatul Franţei

etimg.com
minge

Echipa Olympique Lyon a învins pe teren propriu, cu 3-1, formaţia AS Monaco, vineri seară, în primul meci al etapei a 36-a a campionatului de fotbal al Franţei, potrivit Agerpres.

AS Monaco a deschis rapid scorul, după doar două minute de joc, în urma unui penalty transformat de atacantul Wissam Ben Yedder, însă Lyon a restabilit egalitatea până la pauză, prin căpitanul Alexandre Lacazette (38), aflat la cea de-a 26-a sa reuşită de la debutul actualei ediţii din Ligue 1, graţie căreia l-a egalat pe Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), liderul clasamentului golgheterilor.

Gazdele au mai punctat de două ori în repriza secundă, prin Maxence Caqueret (57) şi Rayan Cherki (78).

Olympique Lyon, ocupanta locului 7 în clasament, rămâne în cursa pentru calificarea în cupele europene, în timp ce AS Monaco îşi vede ameninţată poziţia a patra în urma acestui eşec.

Sâmbătă sunt programate partidele FC Nantes - Montpellier şi Lille OSC - Olympique Marseille, în timp ce duminică urmează să se dispute meciurile AC Ajaccio - Rennes, Troyes - RC Strasbourg - OGC Nice - FC Toulouse, Brest - Clermont, Stade Reims - Angers, FC Lorient - Racing Lens şi AJ Auxerre - Paris Saint-Germain.

În clasament conduce Paris Saint-Germain, 81 puncte, urmată de Lens, 75 p, Olympique Marseille, 73 p, AS Monaco, 65 p, Lille, 60 p, Rennes, 59 p, Olympique Lyon 59 p etc.