Olympique Lyon, învingătoare la Lille, rămâne în cursa pentru calificarea în cupele europene

News.ro
minge fotbal poarta

Echipa Olympique Lyon a învins în deplasare, cu scorul 4-3, formaţia Lille OSC, la capătul unui meci spectaculos, disputat luni seara în cadrul etapei a 32-a a campionatului de fotbal al Franţei, potrivit Agerpres.

Lille a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Bafode Diakite (21) şi Edon Zhegrova (37), însă oaspeţii au revenit şi au restabilit egalitatea în repriza secundă, graţie reuşitelor lui Said Benrahma (65) şi Malick Fofana (82). Gazdele au preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj în minutul 85, când Diakite a reuşit dubla, însă Lyon a întors rezultatul în finalul partidei, prin golurile lui Alexandre Lacazette (88) şi Mama Balde (90+2).

În urma acestei victorii, Olympique Lyon a urcat pe locul 7 în clasament, apropiindu-se la două puncte de Racing Lens, ocupata poziţie a şasea, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a cupelor europene.

Lille a ratat în schimb ocazia de a urca pe podium, rămânând la două lungimi în spatele formaţiei Brest, revelaţia actualei ediţii din Ligue 1.

Rezultate:

Vineri

FC Toulouse - Montpellier 1-2

Au marcat: Dallinga (34), respectiv Savanier (27), Fayad (81).

Racing Lens - FC Lorient 2-0

Au marcat: Wahi (57), David Da Costa (81).

Sâmbătă

Le Havre - RC Strasbourg 3-1

Au marcat: Kechta (24, 65), Andre Ayew (90+6), respectiv Guilbert (86).

AS Monaco - Clermont 4-1

Au marcat: Minamino (16), Embolo (37), Ben Yedder (57, 87), respectiv Cham (34).

FC Metz - Rennes 2-3

Au marcat: Mikautadze (17), Pape Diallo (45), respectiv Gouiri (23), Bourigeaud (73 - penalty), Kalimuendo (90+3).

Brest - FC Nantes 0-0

Luni

Lille OSC - Olympique Lyon 3-4

Au marcat: Bafode Diakite (21, 85), Zhegrova (37), respectiv Benrahma (65), Malick Fofana (82), Lacazette (88), Mama Baldé (90+2).

Meciurile OGC Nice - Paris Saint-Germain şi Stade Reims - Olympique Marseille se vor disputa pe 15 mai.