Olympique Marseille a obţinut prima victorie în acest sezon al Ligii Campionilor

Olympique Marseille

Olympique Marseille a obţinut prima sa victorie în acest sezon al Ligii Campionilor la fotbal, marţi, 4-1 cu Sporting Lisabona, pe Stade Velodrome, în Grupa D.

Sporting, după 3-0 cu Eintracht Frankfurt şi 2-0 cu Tottenham, a deschis scorul în primul minut de joc, prin Francisco Trincao.

Apoi şi-a intrat în rol portarul spaniol Antonio Adan, care a gafat de două ori şi vicecampioana Franţei a marcat prin Alexis Sanchez (13) şi Amine Harit (16), iar apoi a fost eliminat, după un henţ comis în marginea careului (23).

OM a mai înscris de două ori, prin Leonardo Balerdi (28) şi Chancel Mbemba (84).

Meciul a început cu o întârziere de 20 de minute, deoarece Sporting a sosit târziu la stadion din cauza traficului aglomerat. Meciul s-a disputat cu porţile închise.

În celălalt meci al grupei se înfruntă Eintracht şi Tottenham.