Oradea Arena, noua sală polivalentă din municipiu, va găzdui, în perioada 11-12 noiembrie, întâlnirea dintre echipele feminine de tenis ale României şi Ungariei, din cadrul play-off-ului competiţiei Billie Jean King Cup (fosta Fed Cup), organizată de Federaţia Română de Tenis împreună cu Primăria Municipiului Oradea.
Potrivit unui comunicat al Primăriei Oradea, întâlnirea se desfăşura pe hard, suprafaţă care va fi montată peste parchetul existent, la solicitarea jucătoarelor române. Se vor disputa cinci meciuri, patru de simplu şi unul de dublu.
"Dacă până acum Federaţia a organizat competiţii de Cupa Davis şi Cupa Federaţiei la Galaţi, Bucureşti, Sibiu, Constanţa şi Cluj-Napoca, iată că Oradea are o sală de ultimă generaţie care poate concura cu orice altă sală din Europa. Aş putea spune că, din punct de vedere al dependinţelor, este chiar mai modernă decât cea din Cluj. Vorbim despre o sală a prezentului care poate găzdui oricând o competiţie mondială. Sunt convins că evenimentul va fi organizat la cele mai înalte standarde", a declarat preşedintele Federaţiei Române de Tenis (FRT), George Cosac.
Potrivit acestuia, componenţa lotului va fi anunţată cu trei săptămâni înainte, iar biletele vor fi puse spre vânzare în perioada următoare. Organizatorii mizează pe prezenţa în sală a fostului tenisman Ilie Năstase, dar şi a Simonei Halep, care şi-a încheiat, însă, sezonul competiţional.
Primarul municipiului Oradea, Florin Birta, a subliniat că este important să se organizeze o astfel de competiţie la Oradea, evenimentele care aduc un renume ţării şi oraşului fiind susţinute de către municipalitate.
"Este clar că aveam nevoie de infrastructura necesară pentru a avea o sală polivalentă în care să putem desfăşura competiţii sportive de anvergură. Acum o avem şi ne dorim să găzduim cât mai multe întreceri de acest fel", a declarat primarul Florin Birta.
România şi Ungaria s-au întâlnit până acum de nouă ori în Fed Cup, iar echipa noastră a obţinut opt succese, ultimul cu 2-1 la Budapesta, în 2014, în Grupa I a zonei Europa-Africa, prin victoriile reuşite de Sorana Cîrstea şi perechea Irina Begu/Monica Niculescu, Timea Babos (victorioasă în faţa Simonei Halep) aducând punctul gazdelor.
Singura victorie a Ungariei s-a consemnat în 1993, în Anglia, cu 2-1.
Oradea Arena va găzdui, în noiembrie, întâlnirea România - Ungaria, în Billie Jean King Cup
Explorează subiectul
București
10°C
Articole Similare

3
Eduard Ionescu debutează cu victorie la Cupa Mondială de tenis de masă de la Macao
3

792
Mircea Lucescu a vrut să plece cu naționala în Slovacia. Mihai Stoichiță: 'Mi-a zis lăsați-mă să mă întorc în cantonament, sunt ok'
792

23
Sorana Cîrstea a intrat în Top 30 WTA. Sabalenka rămâne lider
23

21
Jannik Sinner a reuşit 'Sunshine Double'. A câștigat turneul de la Miami, după cel de la Indian Wells
21

138
Franţa a învins duminică seara, pe teren neutru, echipa naţională a Columbiei, într-un meci amical de pregătire pentru Cupa Mondială 2026
138

47
CAF va modifica regulamentele în urma fiasco-ului de la finala Cupei Africii pe Naţiuni
47

333
Mihai Stoica spune cine ar trebui să conducă naționala României: Doar el poate salva ceva
333

29
CS Dinamo, la a 11-a victorie consecutivă în campionat
29

3.036
Ionuț Lupescu, atac subtil la șeful FRF: 'Nu l-aș fi numit pe Lucescu la națională' / Mesaj pentru selecționer: 'Să îi vină mintea la cap. Să se potolească'
3.036

89
Presa din Slovacia scrie despre Mircea Lucescu, după ce a fost dus la spital: E puțin probabil
89

93
Mircea Lucescu: Am simţit că nu mai pot respira normal. Am mai avut fibrilaţii la Brescia şi anul trecut / Gata, s-a terminat. Cred în potenţialul acestei generaţii. Susţinuţi, ei şi noul selecţioner vor putea reuşi rezultate bune
93

2.553
Mircea Lucescu a vorbit despre clipele grele prin care a trecut: 'Am simțit că nu pot să respir'. Selecționerul spune stop de pe patul de spital: Gata, s-a terminat
2.553

40
România a încheiat preliminariile Campionatului European U18 cu o victorie
40
















Comentează