Owen Farrell (Saracens), căpitanul Angliei în meciul-test cu Africa de Sud, o reeditare a finalei CM din 2019

quinzemondial.com
rugby
Jones a decis să înceapă partida cu pilierul Mako Vunipola şi talonerul Jamie George titulari, cei doi având un rol decisiv în partida anterioară, cu Noua Zeelandă, când au intrat din postura de rezerve în repriza a doua, englezii reuşind atunci să marcheze 19 puncte în zece minute, smulgând un egal cu All Blacks, 25-25.

"Cu Mako şi Jamie titulari, sperăm să întărim suficient de mult grămada noastră, deoarece cunoaştem puterea şi forţa grămezii sud-africane", a spus Eddie Jones.

Cele două naţionale vor încheia, cu meciul de sâmbătă, seria partidelor-test din această toamnă disputate sub egida World Rugby, englezii fiind dornici de o revanşă după ce au pierdut finala mondială de acum trei ani, de la Tokyo.

În meciurile-test susţinute în această toamnă, Anglia, vicecampioana mondială, a pierdut surprinzător în faţa Argentinei, la Londra (29-30), a învins Japonia (52-13) şi a remizat cu All Blacks (25-25).

Africa de Sud a pierdut în faţa Irlandei, la Dublin (19-16), în faţa Franţei, la Paris (30-26) şi a învins Italia, la Roma (63-21).

În ierarhia internaţională, Africa de Sud este pe locul 4, iar Anglia este pe 5.

În finala CM de rugby de la Tokyo, din 2019, Springboks a câştigat în faţa "trandafirilor" cu 32-12.

La CM 2023 din Franţa, Africa de Sud face parte din Grupa A, alături de Franţa, Italia, Uruguay şi Namibia, iar Anglia este în Grupa D, alături de Japonia, Argentina, Samoa şi Chile.