Pacient în stare gravă, transportat cu o aeronavă C-27 J Spartan la Hanovra, în Germania

Autor: Andreea Năstase

Publicat: 04-08-2022

Actualizat: 04-08-2022

Article thumbnail

Sursă foto: Agerpres.ro

O aeronavă C-27 J Spartan a Forțelor Aeriene Române, configurată pentru misiuni medicale, a decolat joi, din Baza 90 Transport Aerian din Otopeni, pentru a duce un pacient în stare gravă pe ruta Otopeni – Hanovra (Germania).

Potrivit Ministerului Apărării, aeronava C-27 J Spartan a Forțelor Aeriene Române duce la Hanovra un pacient aflat în stare gravă.

Echipa medicală care a monitorizat pacientul pe timpul zborului a fost formată din specialiști din cadrul SMURD, Spitalului Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila” din București și ai Bazei 90 Transport Aerian, conform Mediafax.

Transportul de la unitatea spitalicească spre aeroport s-a realizat cu o ambulanță SMURD.

Aeronava a decolat de la Otopeni către Hanovra în jurul orei 08.00 și a revenit la Otopeni în jurul orei 16.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri