Panathinaikos Atena a suferit prima sa înfrângere din 2021

Panathinaikos

Echipa de fotbal Panathinaikos Atena, antrenată de Ladislau Boloni, a suferit joi prima sa înfrângere în 2021, fiind învinsă cu 2-1 în deplasare de PAS Giannina în turul sferturilor de finală ale Cupei Greciei.

Panathinaikos a deschis scorul chiar în minutul 2, prin italianul Federico Macheda. Pentru gazde au punctat Georgios Pamlidis (21) şi Giannis Kargas (67). Returul va avea loc pe 2 martie, potrivit agerpres.ro.

Duminică, Panathinaikos a câştigat clasicul campionatului Greciei, impunându-se cu scorul de 2-1 în faţa lui Olympiakos Pireu, liderul autoritar al clasamentului după 22 de etape. Panathinaikos şi-a învins eterna rivală pe stadionul Apostolos Nikolaidis din Atena, într-un meci fără spectatori.

În campionat, Panathinaikos este pe locul 5, cu 41 de puncte, la 16 puncte de liderul Olympiakos, însă la numai 2 punte în spatele lui Aris Salonic, AEK Atena şi PAOK Salonic. Giannina se află pe locul 10, cu 21 de puncte.