Papa Francisc a găzduit 1.500 de persoane fără adăpost şi nevoiaşe la masa de prânz de duminică, în contextul Zilei Mondiale a Oamenilor Săraci celebrată de Biserica Catolică, informează Reuters potrivit Agerpres.
Meniul servit tuturor persoanelor prezente în aula Paul al VI-lea din Cetatea Vaticanului, inclusiv suveranului pontif, a constat în lasagna, pui în sos de ciuperci, cartofi, dulciuri, fructe şi cafea.
Iniţiativa este prilejuită de a treia ediţie a Zilei Mondială a Oamenilor Săraci, pe care Biserica catolică a marcat-o duminică în lumea întreagă.
Oaspeţii, persoane sărace şi nevoiaşe, au fost aduşi la Vatican de voluntari din cadrul grupurilor caritabile care îi ajută în fiecare zi, notează Reuters.
De-a lungul săptămânii, o clinică mobilă a fost instalată în Piaţa Sfântul Petru în cadrul căreia doctori voluntari au oferit asistenţă medicală gratuită persoanelor nevoiaşe. Un serviciu de îngrijiri este disponibil pe tot parcursul anului în apropiere, o altă iniţiativă a papei Francisc.
Anterior, în cadrul unei slujbe speciale dedicate oamenilor nevoiaşi, ţinută în Bazilica Sfântul Petru din Roma, suveranul pontif a spus că cei care o duc mai bine nu ar trebui să se simtă "enervaţi" de săraci, ci să îi ajute cât mai mult. Papa Francisc a afirmat că aceştia ar trebui să se întrebe: "Eu, creştin, am cel puţin o persoană săracă printre prieteni?".
Noua sărbătoare catolică a fost stabilită de papa Francisc în 2016.
Papa Francisc a luat prânzul alături de 1.500 de persoane nevoiaşe
Explorează subiectul
Articole Similare

83
Locuitorii credeau că asistă la o auroră boreală: dezastrul nuclear pe care Rusia s-a chinuit să-l ascundă
83

131
Macron îi cere Europei să facă 'pasul decisiv': Moscova nu nu mai poate ocoli sancțiunile
131

242
L-au identificat! Poliţia britanică anunţă cine este atacatorul de la sinagoga din Manchester
242

135
Podgoriile unde strugurii se strâng noaptea. Momentul în care se culege recolta influențează gustul vinului
135

633
Vladimir Putin, declarații dure la forumul Valdai: ce spune despre alegerile prezidenţiale anulate din România și moartea lui Charlie Kirk
633

218
VIDEO Eveniment extrem de rar: O cometă din afara sistemului nostru solar se apropie de una dintre planete
218

418
'Eu sunt un preşedinte ales de popor': Vladimir Putin răspunde acuzațiilor venite din Occident
418

408
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Orașul Konotop din nord-estul Ucrainei rămâne fără electricitate și apă din cauza unui atac cu dronă
408

305
Destinațiile asiatice care atrag tot mai mult atenția românilor: 'O călătorie autentică, memorabilă și cu adevărat personalizată'
305

683
'Nu sunt țar. Sunt un președinte ales de popor' - Vladimir Putin răspunde acuzațiilor privind regimul său autoritar
683

680
FOTO Arheologii au descoperit un port subacvatic antic: Ar putea fi cheia misterului mormântului pierdut al Cleopatrei
680

1.224
Clasamentul celor mai periculoase orașe din lume în 2025: Șase orașe din România se regăsesc pe listă
1.224

902
VIDEO Filmul atacului din Manchester: Alertă extinsă în toată țara
902
Comentează