Strategia lor se poate dovedi păguboasă în ciudă unor asigurări oficiale și neoficiale că post-Băsescu se vor opera schimbări masive. Numai că totul poate fi doar propagandă de campanie pentru ca, tocmai in aceste zile, sistemul isi ia toate masurile de prevedere impotriva unor astfel de abuzuri grosolane, organigrama posturilor fiind chiar acum completata pana la refuz. Astfel ca, pentru urmatorii trei ani cel putin, in Justitie se joaca doar cu casa inchisa, nemaifiind locuri disponibile.
În ultimele ședințe ale Consiliului Suprem al Magistraturii (CSM) se dau avize pe bandă rulantă pentru completarea schemelor de personal la vârful tuturor parchetelor. Odată date aceste avize nimeni nu mai poate modifica nimic pentru o perioadă de 3 ani. Se construiesc echipe la DNA, DIICOT și la Parchetul General.
Totodata, au loc si concursuri pentru ocuparea ultimelor posturi de judecatori la instantele din tara. Iar odata avizati de CSM si pusi pe functii, respectivii magistrati nu vor mai putea fi clintiti de acolo.
Poate tocmai de aceea baronii presează intens la ministrul Justiției și la procurorul general. S-a mers până acolo încât s-a cerut eliminarea celor din funcțiile pe care le ocupă: "Noi nu avem ministru la Justiție. E o momâie care face pe el de frică.", s-a plâns unul din baronii PSD unui reporter stiripesurse.ro la recenta manifestare a PSD de la National Arena.
Comentează