Paris Saint-Germain a învins Olympique Marseille, scor 2-0

Bayern - PSG

Paris Saint-Germain, campioana en titre a Franţei la fotbal, a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia Olympique Marseille, duminică seara, în derby-ul etapei a 24-a din Ligue 1, potrivit Agerpres.

Oaspeţii au deschis scorul pe Stade Velodrome prin Kylian Mbappe (9), la capătul unei curse spectaculoase din propria jumătate de teren, campionul mondial atingând o viteză de 36 km/h la faza respectivă, conform AFP.

Mbappe a semnat cu această ocazie al şaselea său gol în "Le Classique", cum este denumit marele derby al fotbalului francez.

Atacantul argentinian Mauro Icardi a majorat avantajul lui PSG la jumătatea primei reprize (24), după ce gazdele au încercat fără succes să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj.

Antrenorul parizienilor, Mauricio Pochettino, a început partida cu Neymar pe banca de rezerve, starul brazilian intrând în joc în repriza secundă, în locul lui Icardi (65).

Olympique Marseille, care traversează o perioadă de criză pe plan sportiv, a încheiat meciul în zece jucători, după eliminarea mijlocaşului Dimitri Payet, în ultimul minut al timpului regulamentar, pentru un fault asupra lui Verratti.

În urma acestui succes, PSG se menţine pe locul al treilea în clasament, la 3 puncte de liderul Lille OSC, care s-a impus cu 2-0 pe terenul lui FC Nantes, prin dubla atacantului canadian Jonathan David (9, 83).

Echipa antrenată de românul Adrian Ursea, OGC Nice, a obţinut o victorie concludentă, 3-0 acasă cu Angers.

Rezultate:

Sâmbătă

Lorient - Stade Reims 1-0

A marcat: Abergel (53).

Olympique Lyon - RC Strasbourg 3-0

Au marcat: Depay (20, 68), Toko Ekambi (30).

Lens - Rennes 0-0

Duminică

Brest - Giondins Bordeaux 2-1

Au marcat: Mounie (80), Faivre (85), respectiv Hwang (56).

Nîmes - AS Monaco 3-4

Au marcat: Deaux (23), Ferhat (32), Eliasson (81), respectiv Golovin (3, 12, 63), Volland (77).

Montpellier - Dijon 4-2

Au marcat: Laborde (48, 56), Savanier (61), Skuletic (90+1), respectiv Senou Coulibaly (5), Moussa Konate (88 - penalty).

Românul Alexandru Mihai Dobre a intrat în min. 64 la Dijon.

AS Saint-Etienne - FC Metz 1-0

A marcat: Boye (14 - autogol).

OGC Nice - Angers 3-0

Au marcat: Souleyman Doumbia (10 - autogol), Maolida (17), Gouiri (83).

FC Nantes - Lille OSC 0-2

A marcat: David (9, 84).

Olympique Marseille - Paris Saint-Germain 0-2

Au marcat: Mbappe (9), Icardi (24).