Parlamentul de la Chişinău a abrogat, joi, Legea cu privire la interzicerea simbolurilor comuniste, adoptată în urmă cu trei ani dar considerată ulterior neconstituţională.
Legea în cauză a fost votată de parlamentarii Republicii Moldova în iulie 2012 şi, prin prevederile acestui act normativ, era interzisă folosirea simbolurilor comuniste de către partide politice. Deputaţii comunişti au atacat însă legea la Curtea Constituţională, care a decis în iunie 2013 că mai multe prevederi ale acesteia sunt neconstituţionale.
Recent, guvernul de la Chişinău a avizat şi un proiect de lege prin care toate persoanele ce au fost sancţionate pentru încălcarea legii respective vor fi reabilitate. De asemenea, vor fi încetate toate cauzele contravenţionale iniţiate.
De amintit că, tot în iulie 2012, parlamentul Republicii Moldova a aprobat şi o hotărâre prin care a fost condamnat regimul comunist din perioada sovietică, acest act fiind lăsat în vigoare de Curtea Constituţională.
Simbolul bolşevic 'secera şi ciocanul' este şi sigla Partidului Comuniştilor, formaţiune de opoziţie ce a guvernat Republica Moldova timp de peste opt ani, între 2001 şi 2009.AGERPRES
Parlamentul de la Chişinău a anulat Legea cu privire la interzicerea simbolurilor comuniste
Explorează subiectul
Articole Similare

57
Președintele Venezuelei este gata să declare starea de urgenţă în cazul unei 'agresiuni' din partea Statelor Unite
57

1.074
O mare companie aeriană anunță mii de concedieri - cea mai mare reducere de personal de la criza Covid-19
1.074

21
Un mort şi 79 de răniţi în urma prăbuşirii unei clădiri, în Indonezia
21

1.554
Netanyahu își cere scuze pentru atacurile israeliene din Qatar și regretă moartea agentului de securitate
1.554

53
Donald Trump ia în considerare furnizarea de rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei, anunță JD Vance
53

1.884
Țara din UE care interzice alcoolul pe timpul nopții. Autoritățile, speriate după ce au citit un raport
1.884

875
Alertă la centrala nucleară din Zaporojie: Nu mai este alimentată cu energie electrică de șase zile
875

3.677
Serviciile de informații ucrainene fac dezvăluiri care provoacă panică: 'Manevra' folosită de Putin pentru a ataca țările din UE
3.677

18
Incendiul de vegetație masiv din Namibia a fost 'adus sub control', transmite ministrul Mediului
18

63
Zelenski a pus mâna pe telefon și a vorbit cu Maia Sandu: 'M-am bucurat!'
63

26
Siegfried Mureșan, mesaj clar după alegerile de peste Prut: 'Victoria va accelera drumul Republicii Moldova către Uniunea Europeană'
26

1.333
FOTO Cum arată planul pentru Fâșia Gaza: Care sunt cele 20 de puncte propuse de Donald Trump
1.333

1.565
Donald Trump se pune șef peste Gaza: Tony Blair va face și el parte din conducere
1.565
Comentează