Patricia Țig a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Jurmala

Patricia Tig

Patricia Țig (264 WTA) a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale turneului de la Jurmala (Letonia), după ce a pierdut în fața rusoaicei Anastasia Potapova (64 WTA), scor 4-6, 6-0, 4-6, potrivit MEDIAFAX.

Rusoaica, a șasea favorită a competiției, a început mai bine partida din sferturile de finală, realizând break pe serviciul lui Țig. Românca s-a redresat și a condus cu 3-2, însă Potapova s-a desprins din nou, adjudecându-și primul set, scor 6-4.

În setul secund, Patricia Țig a realizat un veritabil tur de forță, câștigând cu 6-0, într-un act care a durat doar 26 de minute.

În decisiv, Patricia Țig a pierdut de patru ori pe propriul serviciu, iar cele trei break-uri realizate de românca nu au fost suficiente pentru a opri triumful sportivei din Rusia.

Astfel, Patricia Țig se oprește în sferturile de finală la Jurmala, după două săptămâni excelente din cariera sportivei care a făcut un salt uriaș în clasamentul WTA. Tenismena de 24 de ani a ajuns până în finală la BRD Bucharest Open, duminică, și a urcat pe locul 264 WTA. În urma performanței de la Jurmala, Țig a obținut 60 de puncte și va beneficia de un nou salt important în ierarhia mondială.

Singura româncă rămasă în competiția de la Jurmala este Irina Bara (213 WTA), care o va întâlni în sferturile de finală pe Anastasija Sevastova (11 WTA), vineri, în jurul orei 19:00.