Patricia Ţig o întâlnește pe Anastasia Potapova, în sferturile de finală alte turneului de categorie WTA International de la Jurmal

Patricia Țig

Anastasia Potapova, locul 64 WTA şi cap de serie numărul 6, s-a calificat în sferturile de finală alte turneului de categorie WTA International de la Jurmala, după ce a întrecut-o, joi, cu scorul de 6-1, 4-6, 6-2, pe letona Diana Marcinkevica, locul 223 WTA, beneficiară a unui wild card.

Rusoaica de 18 ani s-a impus după un meci de o oră şi 37 de minute şi va evolua, vineri, în faza următoare, cu Patricia Maria Ţig, locul 264 WTA.

Potapova şi Ţig s-au mai întâlnit o dată, în 2017, în turul I al turneului de la Wimbledon, când românca a pierdut, cu scorul de 6-7 (1), 3-6.

Pe arena centrală urmează meciul dintre Irina Bara, locul 213 WTA, şi rusoaica Valentina Ivahnenko, locul 228 WTA, venită din calificări, partidă ce contează pentru optimile de finală ale competiţiei.

Ivahnenko a eliminat-o, în primul tur, pe Sorana Cîrstea, locul 96 WTA, cu scorul de 6-0, 6-4, după o oră şi 27 de minute.