Patru cetăţeni afgani cu vârste cuprinse între 21 şi 25 de ani au fost predaţi autorităţilor de frontieră bulgare după ce au încercat să intre în România prin PTF Giurgiu-Ruse, Bulgaria, ca pasageri într-un microbuz şi au declarat că sunt cetăţeni americani.
"La Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu rutier s-au prezentat pe sensul de intrare în ţară, călătorind ca pasageri într-un microbuz înmatriculat în Bulgaria, patru persoane de sex masculin care nu au prezentat la controlul de frontieră documente de identitate, declarând că sunt cetăţeni americani, dar şi-au pierdut documentele în Burgas, Bulgaria. În urma verificărilor specifice şi a discuţiilor cu aceştia, a fost stabilit faptul că cei patru sunt cetăţeni afgani, cu vârste cuprinse între 21 şi 25 ani şi au ajuns în Bulgaria călătorind pe Marea Neagră cu un vapor, din Turcia până în localitatea Burgas, Bulgaria. Poliţiştii de frontieră au procedat la întreruperea călătoriei persoanelor în cauză, iar conform protocolului româno-bulgar privind controlul comun la trecerea frontierei, acestea au fost preluate de către autorităţile bulgare în vederea continuării cercetărilor şi dispunerii măsurilor legale ce se impun', se arată într-un comunicat de presă emis joi de ITPF Giurgiu.
Totodată, societatea de transport a fost sancţionată contravenţional cu amendă în valoare de 32.000 de lei.
Patru afgani care au încercat să intre în România ca cetăţeni americani, predaţi autorităţilor bulgare
Explorează subiectul
Articole Similare

1.066
Noul șef al Vămilor, trecut complicat: ani de anchetă, dosar clasat și o numire controversată în echipa sa
1.066

3.511
Investigația care riscă să ducă România pe lista neagră a lui Donald Trump: Oamenii lui Soros pot înfunda România
3.511

19
DSVSA Buzău: două focare de TBC la bovine, monitorizate; alte două focare de PPA identificate
19

1.746
Încolțit de lupii `EPPO` `regele ciobanilor` a dat atacul la colaboratorul `Mioara` - Fermierul a încercat să determine omul procurorilor să îi susțină versiunea
1.746

1.236
FOTO Bananele, mărul discordiei: care e modul corect de a le mânca. Internauții s-au împărțit în mai multe tabere
1.236

2.717
Reacția Jandarmeriei după ce colonelul de la Brăila, cercetat de DNA pentru afaceri ilegale, se întoarce pe funcție
2.717

83
Unde merg turiștii în city break și cât costă o noapte de cazare în orașele mari din țară. Topul celor mai căutate zone
83

6.931
VIDEO Călin Georgescu, declarații după ieșirea de la IPJ Ilfov: Le cer acuzatorilor mei să demonstreze că acuzațiile care mi se aduc nu sunt false
6.931

2.790
FOTO Polițiștii i-au săltat cu trenul: Percheziții la rețeaua care a jefuit CFR Marfă
2.790

103
Ministrul Muncii explică ce se face cu vocherele de 7.900 de euro pentru copiii cu handicap
103

1.158
Pensionarii cu venituri mici vor primi bani chiar înaintea Crăciunului: Anunțul făcut de Sorin Grindeanu
1.158

33
Înscrierile la voluntariat pentru copiii abandonaţi în programul educaţional Ajungem Mari a fost prelungit
33

24
Literele de pe Tâmpa și Primăria Brașov, iluminate în roz de Ziua luptei împotriva cancerului de sân
24
Comentează