Paula Badosa s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor

Tennis World USA
Paula Badosa

Jucătoarea spaniolă Paula Badosa, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 7, s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor de la Guadalajara (Mexic), conform news.ro.

Ea a învins-o, sâmbătă, pe Maria Sakkari (Grecia), locul 6 WTA şi cap de serie numărul 4, cu scorul de 7-6 (4), 6-4, după un meci de două ore şi patru minute, din etapa a doua a Grupei Chichen Itza.

În cealaltă partidă a grupei, Arina Sabalenka din Belarus, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a trecut, cu scorul de 2-6, 6-2, 7-5, de poloneza Iga Swiatek, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 5, după două ore şi 18 minute de joc.

Badosa are două victorii în grupă, Sabalenka şi Sakkari, câte una, iar Swiatek, niciuna, fiind deja eliminată din competiţie.

Luni, în ultima etapă, se vor întâlni Swiatek şi Badosa, reapectiv Sabalenka şi Sakkari. Câştigătoarea ultimului meci o va însoţi pe Badosa în semifinale.

Duminică, în ultima etapă a Grupei Teotihuacan, se dispută meciurile Barbora Krejcikova (Cehia), locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2 - Karolina Pliskova (Cehia), locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3 şi Garbine Muguruza (Spania), locul 5 WTA şi cap de serie numărul 6 - Anett Kontaveit (Estonia), locul 8 WTA şi cap de serie numărul 8.

Cu două victorii obţinute deja, Kontaveit e calificată în semifinale, în timp ce toate celelalte trei jucătoare din grupă au şanse de calificare.