PDL Galaţi caută susţinere la europarlamentare în Republica Moldova

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 13-04-2014

Actualizat: 13-04-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro



Potrivit acestuia, strategia comună se referă la susţinere reciprocă la alegerile europarlamentare din România şi cele parlamentare din Republica Moldova.

'Vom face o strategie comună având ca obiective obţinerea a cât mai multe voturi din parte PDL la europarlamentare şi, totodată, obţinerea pentru PLD a cât mai multe voturi la alegerile parlamentare din Republica Moldova, de la sfârşitul lunii noiembrie', a declarat Toader.


Existenţa acestei strategii a fost confirmată şi de liderul PLD Cahul, deputatul Ion Butmalai. 'Noi deja avem o înţelegere între partidele politice. Vom susţine candidaţii PDL la opţiunea cetăţenilor, pentru că până la urmă decizia aparţine cetăţeanului. Fiecare cetăţean va vota la decizia personală, dar noi, totuşi, avem relaţii foarte strânse cu PDL şi vom susţine candidaţii PDL', a spus Butmalai.

Mircea Toader a precizat că PDL va fi reprezentat de PLD în secţiile de votare deschise în Republica Moldova pentru europarlamentare.

Democrat-liberalii gălăţeni au explicat şi cum îi vor sprijini pe cei din PLD la alegerile parlamentare din Republica Moldova, de la sfârşitul lunii noiembrie.

,,Identificăm cetăţenii moldoveni care sunt în România şi îi vom duce să voteze. În zona Galaţi sunt câteva mii de cetăţeni, plecând de la studenţi şi elevi cu drept de vot, unii având dublă cetăţenie. Considerăm că este o obligaţie ca aceşti oameni să vină la vot şi să meargă să voteze forţele prodemocratice şi PLD. Vom face toate demersurile să îi convingem să meargă la vot, fie la Galaţi dacă aici va fi secţie de votare, fie să ajungă acasă şi să voteze în Republica Moldova', a spus preşedintele PDL Galaţi, Doruleţ Resmeriţă.

Un număr de 70 de tineri şi 15 oameni de afaceri din cele trei filiale PLD din Republica Moldova s-au aflat timp de două zile la Galaţi, unde au participat la un seminar organizat de PDL pe problematici privind aderarea la Uniunea Europeană, accesarea de fonduri europene, atragerea de investitori. De asemenea, a fost pus la punct un plan comun de manifestări consacrat zilei de 28 aprilie, când cetăţenii moldoveni vor putea circula fără vize în UE.

AGERPRES
Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri