Pe parcursul Mondialului Cluburilor, deciziile VAR vor fi explicate publicului

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 19-01-2023

Actualizat: 19-01-2023

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Deciziile luate după consultarea VAR vor fi explicate spectatorilor aflaţi pe stadion, în timpul Cupei Mondiale a Cluburilor, a anunţat International Board miercuri seara potrivit news.ro.

International Board, organul FIFA care guvernează legile jocului de fotbal, a autorizat arbitrii să explice publicului deciziile luate după consultarea VAR pe parcursul Cupei Mondiale a Cluburilor, care se va disputa în Maroc, în perioada 1 – 11 februarie. Printre arbitrii de la CM a Cluburilor se numără şi Istvan Kovacs.

Comunicarea dintre arbitrul central şi cel responsabil cu asistenţa video va rămâne confidenţială, dar concluzia discuţiei lor va fi comunicată publicului.

„Credem că acest lucru este important din punct de vedere al transparenţei, în special pentru suporterii de pe stadion, care în prezent nu primesc suficiente informaţii despre aceste decizii”, a spus un director al International Board.

Această decizie va fi aplicată şi pe parcursul Cupei Mondiale feminine, din Noua Zeelandă, care se va disputa între 20 iulie şi 20 august.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri