Percheziții de amploare la mafia fondurilor Start-up Nation - 2,4 milioane de lei prejudiciu / Cum funcționa schema

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 06-11-2025 10:43

Actualizat: 06-11-2025 10:48

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Polițiștii și procurorii au descins joi dimineață în mai multe județe din țară și în București, într-un dosar penal ce vizează obținerea ilegală de fonduri prin programul guvernamental Start-up Nation, în valoare totală de 2,4 milioane de lei.

Potrivit Poliției Române, 20 de percheziții domiciliare au loc simultan în șapte județe – Cluj (10 percheziții), Bihor (4), Hunedoara (1), Caraș-Severin (1), Prahova (2), Neamț (1) – precum și în Sectorul 3 al Capitalei.

Ancheta este coordonată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov, împreună cu polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Brașov, care au documentat activitatea infracțională desfășurată în perioada 2022–2025.

Cum funcționa schema

Conform anchetatorilor, mai multe persoane ar fi formulat solicitări false pentru a obține fonduri nerambursabile prin programul Start-up Nation, folosind documente falsificate pentru a justifica eligibilitatea firmelor implicate.

În urma perchezițiilor, au fost descoperite înscrisuri și mijloace materiale de probă considerate relevante pentru cauză, urmând să fie ridicate pentru completarea dosarului penal.

De asemenea, opt persoane urmează să fie audiate în cursul zilei, în legătură cu infracțiunile de tentativă la obținerea ilegală de fonduri și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Anchetatorii investighează posibile rețele care au profitat de programul guvernamental Start-up Nation, destinat sprijinirii tinerilor antreprenori, transformându-l într-o sursă de profit ilegal.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri