Perechea Simona Halep/ Raluca Olaru, eliminată încă din primul tur de la turneul WTA Adelaide

Simona Halep

Perechea Simona Halep/ Raluca Olaru a fost eliminată încă din primul tur de la turneul WTA Adelaide. Sportivele din România au cedat în fața perechii Kveta Peschke (Cehia)/ Demi Schuurs (Olanda), în 3 seturi, scor 6-7; 6-4; 3-10, potrivit Mediafax.

Adversarele sunt cotate cu șansa a treia la câștigarea trofeului din Australia, iar asta s-a văzut în decisiv, întrucât în primele două seturi meciul a fost destul de echilibrat. Primul set a fost pierdut de Halep/ Olaru la limită, deși au condus cu 4-2 și 6-5, când au servit pentru revendicarea manșei. Cuplul ceho-olandez a egalat însă, a intrat în tie-break și s-a impus ușor, la 2. Actul secund a fost presărat cu multe schimburi de break-uri (5), cu unul în plus pentru perechea noastră, care a luat setul la 4.

În super-set, Halep și Olaru nu s-au regăsit și au fost conduse cu 5-0 și 8-1, pentru ca în cele din urmă să piardă cu 10-3 și să părăsească proba de dublu încă din primul tur. Halep mai are o șansă în proba de simplu, acolo unde este calificată, deja, în turul 2, pentru că a primit drum liber în primul.

Va juca împotriva australiencei Ajla Tomljanovic (52 WTA), miercuri, de la ora României 04:00.