Pe parcursul anului 2025, în judeţul Buzău au fost eliberate certificate de încadrare în grad de handicap pentru 4.300 de persoane, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Buzău arătând că au fost solicitate în baza unor afecţiuni somatice, psihice sau asociate.
Totodată, alte câteva zeci de certificate au fost contestate în instanţă, pentru încadrarea într-un grad superior.
Potrivit evidenţelor Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap (CEPAH) şi Serviciului de Evaluare Complexă a Persoanelor Adulte cu Handicap (SECPAH), la nivelul judeţului Buzău, în anul 2025 au fost încadrate aproximativ 4.300 de persoane în diferite grade de handicap, cele mai multe cu vârste între 50 şi 70 de ani.
"În anul 2020 au încadrate în grad de handicap 4.312 persoane cu dizabilităţi. În anul 2024 au fost încadrate în grad de handicap 4.397 de persoane cu dizabilităţi. În anul 2025 (date centralizate până la 31 august) au fost încadrate în grad de handicap 4.323 de persoane cu dizabilităţi. Comparativ cu anul 2020, se constată o uşoară creştere a numărului de persoane încadrate în grad de handicap la nivelul anului 2024 (+84 persoane), urmată de o scădere în anul 2025 (-75 persoane faţă de anul 2024). Distribuţia pe grupe de vârstă arată că cele mai multe persoane încadrate se regăsesc în categoriile 51 - 60 ani şi 61 - 70 ani, iar din punct de vedere al tipologiei handicapului, cele mai frecvente încadrări sunt la categoriile somatic (oncologie şi nefrologie), psihic (schizofrenii, tulburări organice de personalitate) şi asociat (demente, accidente vasculare cerebrale şi complicaţiile diabetului)", a transmis DGSPC Buzău, în urma unei solicitări AGERPRES.
Analiza DGASPC Buzău
Analiza DGASPC, instituţie aflată sub coordonarea Consiliului Judeţean, relevă faptul că în anul 2020 au fost contestate 32 de certificate de încadrare în grad de handicap pe rolul Tribunalului Buzău, în cele mai multe dintre situaţii persoanele contestatare solicitând încadrarea într-un grad superior de handicap.
Din totalul proceselor, în doar cinci situaţii instanţa de judecată a dispus măsuri de reevaluare sau încadrare în grad superior de handicap.
În anul 2024, numărul certificatelor de încadrare contestate a crescut la 120, mai bine de jumătate fiind menţinute cu aceeaşi încadrare de grad de handicap şi în 24 de situaţii fiind admisă trecerea într-un grad superior.
"În anul 2025, până la data de 30 septembrie, fiind contestate 79 certificate de încadrare în grad de handicap la Comisia Superioară de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, de regulă persoanele contestatare solicitând încadrarea într-un grad superior de handicap, deciziile forumului superior au fost: în trei dosare contestate s-a menţinut încadrarea în gradul Accentuat de handicap şi termenul de valabilitate, un dosar contestat s-a menţinut încadrarea în gradul Mediu de handicap şi termenul de valabilitate, un număr de 75 de dosare nu au fost încă soluţionate de către Comisia superioară a persoanelor adulte cu handicap Bucureşti. Comparativ cu anul 2020, se constată o creştere a numărului de persoane încadrate în grad de handicap contestatare la nivelul anului 2024 (+88 dosare), în anul 2025 (- 41 dosare) statistica a fost efectuată până la data de 30 septembrie", informează instituţia.
Procedura de reevaluare
Totodată, procedura de reevaluare la nivelul judeţului Buzău se află în derulare, persoanele cu dizabilităţi urmând să fie convocate etapizat. Au fost convocate deja în vederea reevaluării 18 persone cu dizabilităţi, până în prezent fiind emise certificate noi de încadrare în grad de handicap pentru opt persoane, iar în şapte cazuri s-a menţinut aceeaşi încadrare.
Certificatele de încadrare în grad şi tip de handicap sunt eliberate de către CEPAH, care decide, în funcţie de criteriile medicopsihosociale, ce perioadă de valabilitate are documentul.
"Pentru persoanele cu handicap a căror afecţiune a generat deficienţe funcţionale şi/sau structural-anatomice într-un stadiu ireversibil şi care nu pot urma programe de recuperare, CEPAH stabileşte un termen permanent de valabilitate a certificatului fără a fi necesară prezentarea persoanelor la reevaluări periodice. SECPAH, structură din cadrul DGASPC Buzău (...) efectuează evaluarea/reevaluarea complexă a persoanelor care solicită încadrarea în grad de handicap ce au domiciliul sau reşedinţa pe raza judeţului Buzău (în termen de maximum 60 zile de la înregistrarea cererii-tip de evaluare complexă), la sediul propriu sau la domiciliul persoanei adulte", precizează sursa citată.
Valabilitatea certificatelor de încadrare în grad de handicap pentru persoanele adulte, conform normelor actuale, este stabilită prin decizia comisiei de evaluare şi poate fi permanentă sau la 12, respectiv 24 luni, depinzând de situaţia specifică a fiecărei persoane.
Comentează