Fostul preşedinte peruan Alberto Fujimori, care ispăşeşte o pedeapsă de 25 de ani de închisoare pentru corupţie, a fost transportat într-un spital din Lima, din cauza unor probleme neurologice şi pulmonare, informează AFP şi dpa potrivit Agerpres.
În vârstă de 81 de ani, Fujimori a fost transferat în noaptea de duminică spre luni de la închisoare la o clinică peruano-niponă, pentru a fi supus unor examene medicale.
Fostul şef de stat este "sub observaţie", a declarat medicul său de familie Alejandro Aguinaga după ce i-a făcut o vizită lui Fujimori. Medicul, care a fost şi ministru al sănătăţii, a informat pe Twitter că Fujimori a fost tratat cu oxigen duminică noaptea. El era foarte slăbit şi avea buzele albastre, a relatat Aguinaga.
În prezent, Alberto Fujimori "este sub observaţie în unitatea de îngrijiri intermediare a clinicii", unde a fost internat de mai multe ori în timpul ultimilor ani, a precizat o sursă din cadrul familiei Fujimori.
Alberto Fujimori a fost condamnat în 2009 la 25 de ani de închisoare pentru corupţie şi crime împotriva umanităţii. În decembrie 2017, în timp ce era spitalizat, a beneficiat de o "graţiere umanitară" controversată din partea preşedintelui Pedro Pablo Kuczynski, însă aceasta a fost anulată în octombrie 2018.
Marţea trecută, justiţia peruană a ordonat reîncarcerarea fiicei lui Alberto Fujimori, lidera opoziţiei Keiko Fujimori, în cadrul scandalului de corupţie Odebrecht, gigantul brazilian din domeniul construcţiilor care a recunoscut că a mituit numeroşi lideri politici latino-americani, printre care patru foşti preşedinţi peruani.
Peru - Fostul preşedinte Alberto Fujimori, care ispăşeşte o pedeapsă de 25 de ani de închisoare, a fost spitalizat
Explorează subiectul
Articole Similare

439
Un fost prim-ministru a fost condamnat la moarte: A condus una dintre cele mai mari țări din lume, cu peste 170 de milioane de locuitori
439

46
Alertă în Berlin: Poliţia a primit sute de apeluri privind o ameninţare asupra şcolilor
46

22
Premierul Republicii Moldova efectuează o vizită oficială la Bruxelles
22

4.152
Goldman Sachs prezice o schimbare brutală a ordinii mondiale: Lumea din 2075 va fi total diferită de ceea ce cunoaștem astăzi
4.152

1.242
'Soarta națiunilor și căderea regatelor': Cauzele aurorei boreale dezvăluite de istorie
1.242

37
Zelenski merge luni la Paris pentru o întâlnire cu Emmanuel Macron
37

3.277
VIDEO Fenomenul AMOC, pericolul nevăzut care pândește toată Europa: O țară ar putea rămâne efectiv blocată de ghețari
3.277

3.145
Trump e pregătit să susțină legea republicanilor: Sancțiuni severe pentru țările care fac afaceri cu Rusia / Statul care riscă să fie adăugat pe listă
3.145

22
Indonezia: Cel puţin 18 oameni au murit în urma alunecărilor de teren din Java Centrală
22

6.563
Jocul din Estul Europei care îi arată lui Donald Trump realitatea nefardată: România și Bulgaria au reacționat total diferit
6.563

3.974
Donald Trump se întâlnește cu marele rival, noul star în ascensiune al politicii americane: În campanie l-a numit comunist și l-a amenințat cu deportarea
3.974

59
Premierul israelian Benjamin Netanyahu: Coloniştii violenţi sunt o minoritate
59

85
Sute de școli din Australia și Noua Zeelandă au fost închise în urma poluării a aerului cu azbest
85


















Comentează