Pesta PORCINĂ a făcut PRĂPĂD: România IMPORTĂ peste 60% din necesarul de consum

Autor: Redactia Stiripesurse.ro

Publicat: 04-03-2020

Actualizat: 04-03-2020

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Cifre dezastruoase. Ministrul interimar al Agriculturii, Adrian Oros, a declarat la audierile din Parlament că producţia autohtonă de carne de porc acoperă 35% din consumul de carne al românilor.

Adrian Oros a spus că producţia autohtonă de carne de porc acoperă 35% din consumul de carne al românilor, conform Mediafax.

Citește și: Comisia Națională de Prognoza anunță DEZASTRU pentru economia României, din cauza coronavirusului: exporturile vor SCĂDEA

Asta întrucât doar două judeţe au mai rămas în afara zonei infectate cu Pesta Porcină Africană. Potrivit lui Oros, până la acest moment au fost sacrificaţi peste 53.000 de porci, iar statul a acordat despăgubiri în valoare de peste 110 milioane de lei. La acest moment, conform informaţiilor ANSVSA, sunt 532 de focare în 25 de judeţe şi 241 de localităţi.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri