Pesta porcină a fost confirmată, sâmbătă, într-o gospodărie din localitatea dâmboviţeană Perşinari, a informat Prefectura Dâmboviţa.
"Centrul Local de Combatere a Bolilor din judeţul Dâmboviţa s-a întrunit astăzi, 17.08.2019, ca urmare a confirmării apariţiei virusului de pestă porcină africană în judeţul Dâmboviţa, Comuna Perşinari: 1 gospodărie. În cadrul şedinţei, a fost adoptat planul de măsuri privind controlul şi combaterea acestei boli", precizează Prefectura Dâmboviţa.
În conformitate cu planul de măsuri aprobat, s-au stabilit zonele de restricţie şi efectuarea de acţiuni de patrulare a efectivelor Ministerului Afacerilor Interne împreună cu reprezentanţi ai Direcţiei Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Dâmboviţa, în scopul prevenirii transportului de carne sau de porci în interiorul localităţii.
"Precizăm că orice suspiciune de boală trebuie anunţată imediat medicului veterinar din localitate, Direcţiei Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Dâmboviţa şi autorităţilor locale. Totodată, solicităm sprijinul şi înţelegerea cetăţenilor pentru respectarea măsurilor dispuse, având în vedere gravitatea bolii şi consecinţele acesteia; proprietarii ai căror animale sunt ucise vor fi despăgubiţi de către stat. Reamintim că pesta porcină africană (PPA) nu afectează oamenii, neexistând nici cel mai mic risc de îmbolnăvire, aceasta având un puternic impact la nivel economic şi social", mai anunţă Prefectura Dâmboviţa
Pesta porcină, confirmată într-o gospodărie din Perşinari, județul Dâmbovița
Explorează subiectul
Articole Similare

5
Trafic feroviar oprit în Sibiu, după un accident rutier
5

786
Comisia Europeană vrea să impună noi taxe. Ce alimente sunt vizate
786

29
Atenționare ANM: Cod Galben de ceață în patru județe - vizibilitatea este redusă izolat sub 50 de metri
29

1.734
Incident grav la o școală din Cluj! Copil de șase ani bătut şi umilit de colegi, ajuns la spital. Reacția ministrului Educației
1.734

2.970
Fiica lui Meme Stoica a luat o decizie radicală: ce nu vrea să mai facă de acum înainte
2.970

1.721
Rezultatele LOTO de duminică, 16 noiembrie – Report uriaș la Joker. Numerele câștigătoare au fost extrase
1.721

5.307
Tragedie în Galați: cine era, de fapt, tânăra găsită moartă de iubit și cu ce se ocupa
5.307

47
Accident rutier pe DE 85. în Neamț: două persoane rănite
47

76
Captură uriașă de țigarete la Constanța: polițiștii au efectuar percheziții în urma unui control de rutină
76

7.033
O copilă de numai 15 ani a murit în București: Gestul la care a recurs i-a șocat pe vecini
7.033

62
Trafic blocat pe DN12: un autoturism a dărâmat un stâlp electric
62

2.915
Ministrul Sănătății, contrazis de avocatul clinicii unde a murit fetița de doi. Unitatea medicală a fost suspendată
2.915

1.944
VIDEO Bărbat care a agresat într-un lift o copilă de 13 ani, reținut: Polițiștii Capitalei au intervenit de urgență la sesizarea mamei
1.944

















Comentează