Un număr de 214 copii au fost părăsiţi şi în alte unităţi sanitare, în primele şase luni din 2022, cu doi copii mai puţini faţă de perioada similară din 2021, conform datelor publicate pe site-ul Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie (ANPDCA), conform Agerpres.
Dintre aceştia, 171 de copii au fost părăsiţi în maternităţi, 42 în secţiile de pediatrie, iar unul a fost lăsat în altă secţie de spital.
În ceea ce priveşte copiii în această situaţie, care au fost externaţi, 94 s-au reîntors la familiile lor, doi au fost plasaţi la familia extinsă, nouă la familii/persoane şi 92 la asistenţi maternali.
Totodată, şapte copii au fost încadraţi în centre de plasament, unul în centru de primire în regim de urgenţă, iar şase copii se regăsesc în alte situaţii, conform datelor ANPDCA.
Peste 200 de copii au fost părăsiţi în maternități, în primele şase luni din 2022
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

625
Ei și-au împărțit pumni, poliția le-a dat cătușe: Cum s-a încheiat răfuiala din plină stradă, de la Adjud
625

2.051
FOTO- VIDEO Situație de urgență în Vrancea - Zeci de oameni evacuați din calea inundațiilor
2.051

2.171
Vizită importantă de la Bruxelles în țară - Românca de la vârful UE și un comisar european, întâlniri cu preşedintele Nicușor Dan şi cu premierul Ilie Bolojan
2.171

1.110
România nu intră în războaie: ministrul Apărării exclude trimiterea de trupe în Ucraina și Iran. 117 militari aflați în Irak au fost evacuați rapid
1.110

2.424
'La semnalul următor va fi ora…': povestea din spatele celei mai cunoscute voci după care românii își fixau ceasurile
2.424

945
Horoscopul zilei de 31 martie 2026. Leii au o zi în care vor să fie observați. Află ce se întâmplă cu zodia ta
945

1.621
Locurile din avion care îți pot transforma zborul într-un coșmar: ce spun experții
1.621

5.324
Noua „modă” de Paște: carnea care începe să înlocuiască mielul, la același preț, dar considerată mai sănătoasă
5.324

143
Poliţia Locală Bucureşti, distribuind imagini cu doi şoferi care s-au bătut la Piaţa Rosetti: Lăsaţi orgoliul la o parte, câteva secunde de furie va pot costa mult mai mult decât un minut pierdut în trafic
143

73
Şase persoane au rănite într-un accident rutier produs pe Varianta de Ocolire Cluj Nord-Est
73

1.205
Ministrul Apărării: Iranul evită confruntarea cu NATO. Ce spun datele despre riscurile pentru România
1.205

73
VIDEO ÎPS Teodosie a slujit la Mănăstirea Strunga
73

1.166
Guvernul pregătește sprijin țintit pentru persoanele vulnerabile. Ministrul Muncii: Nu vreau să fie perceput acest sprijin un soi de pomană sau ceva nemeritat
1.166
















Comentează