Peste 2.000 de sportivi şi oficiali străini vor participa, începând din această săptămână, la o serie de probe test pentru Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, cu patru luni înaintea loviturii de începere a evenimentului (4-20 februarie 2022), informează AFP, citat de agerpres.
"Noi aşteptăm peste 2.000 de sportivi străini, responsabili de echipe, responsabili tehnici internaţionali şi alţi profesionişti în China pentru a participa la diverse competiţii", a declarat, luni, Yao Hui, responsabil cu gestionarea site-urilor olimpice în cadrul comitetului organizator al JO 2022.
În cadrul acestor probe test va fi organizat, de exemplu, în perioada 8-10 octombrie Openul Chinei la patinaj viteză, cu participanţi venind din Coreea de Sud şi Olanda, pe Stadionul naţional de patinaj viteză, supranumit "Panglica albă".
De asemenea, vor fi organizate teste la sanie, bob, hochei, schi şi snowboard.
Aceste competiţii, care permit sportivilor să descopere site-urile olimpice şi organizatorilor să testeze funcţionarea instalaţiilor, sunt tradiţional programate cu un an înaintea Jocurilor, dar ele nu au putut avea loc iarna trecută din cauza pandemiei de Covid-19 şi a restricţiilor de călătorie.
Peste 2.000 de sportivi şi oficiali străini vor participa la o serie de probe test pentru Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Gabriela Ruse a învins-o pe australianca Alana Subasic în prima rundă a calificărilor de la Brisbane
0

35
Venus Williams a fost invitată să participe la următorul Open al Australiei
35

87
Fost atacant al Bayern München şi Manchester City continuă să joace fotbal în ciuda vârstei sale de 44 de ani
87

8.832
Ce aliment a eliminat Gică Hagi, acum 5 ani, din dieta sa. Gică Popescu i-a luat exemplul
8.832

2.715
Anamaria Prodan îi taxează pe milionarii din România: 'Toți sunt bogați, dar când trebuie să facă ceva sunt datori la bănci'
2.715

145
Venus Williams va deveni cea mai în vârstă femeie care va juca la Australian Open
145

76
Premier League: remize pentru Tottenham şi Manchester City. Radu Drăguşin a fost rezervă la Spurs
76

276
Accident dramatic în schiul mondial: William Bostadløkken, paralizat după o cădere
276

162
Tragedia de la Crans-Montana: FC Metz anunţă că unul dintre tinerii săi jucători a suferit „arsuri grave”
162

33
Liverpool, remiză cu Leeds, scor 0-0 / Crystal Palace a încheiat la egalitate cu Fulham, scor 1-1
33

31
Emanuel Gyenes și Dacia Sandriders vor lua startul în Raliul Dakar 2026
31

29
Arest preventiv pentru șoferul implicat în accidentul mortal din anturajul lui Anthony Joshua
29

38
Domen Prevc se impune la Garmisch-Partenkirchen, în Turneul celor Patru Trambuline
38

















Comentează