Phoenix Suns, liderul incontestabil al ligii profesioniste nord-americane de baschet, şi-a trecut în cont a şaptea victorie consecutivă

news.ro
Becky Hammon NBA

Phoenix Suns, liderul incontestabil al ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA), şi-a trecut în cont a şaptea victorie consecutivă, după ce a învins-o luni pe teren propriu, cu 115-109, pe Utah Jazz, graţie vedetei sale Chris Paul, care a decis soarta meciului în prelungiri, informează AFP, citat de Agerpres.

Chris Paul a schimbat soarta cu nouă minute înainte de final, pe când Utah Jazz conducea cu 95-91, el fiind implicat în ultimele 20 puncte marcate de Suns, înscriind singur 20 puncte şi oferind două pase decisive. În şase minute, scorul a devenit 111-100 pentru Phoenix Suns, Paul înscriind în total 27 de puncte şi reuşind 14 pase decisive.

Phoenix Suns, liderul Conferinţei de Vest, are cel mai bun bilanţ al ligii, cu 37 de victorii şi doar nouă înfrângeri.