Plahotniuc vrea să se întoarcă la Moscova!?

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 13-06-2024

Actualizat: 13-06-2024

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.md

Unele voci spun că oligarhul fugar Vladimir Plahotniuc, care s-ar afla acum în Cipru, ar căuta protecție și securitate la Moscova. Deși informațiile nu sunt confirmate de surse oficiale, deputatul PAS Lilian Carp a menționat, în platoul emisiunii „Secretele Puterii”, de la Jurnal TV, că nu vede un impediment într-o potențială colaborare dintre cele două părți, atât timp cât Kremlinul își dorește destabilizare pentru Republica Moldova, iar Plahotniuc - un loc sigur pentru propria persoană, relatează stiripesurse.md

Parlamentarul s-a arătat aproape convins că pentru a-și îndeplini obiectivele în ceea ce privește Republica Moldova, Moscova ar fi în stare să accepte colaborarea cu oricare dintre fugari.

„Noi trebuie să vedem în general cum acționează Moscova. Moscova vrea să destabilizeze Republica Moldova și apelează la diverse grupări criminale și personaje obscure care sunt aici pentru a-și atinge obiectivele. Șor este unul dintre ele, dar sunt și alte personaje la care ea apelează decât ca să-și întoarcă dividendele pe care acesta le-a delapidat Plahotniuc. Dar în rest, chiar nu există o problemă ca acest personaj să-și găsească indulgența la Moscova”, a punctat deputatul.

Având în vedere cum s-au aranjat în ultima perioadă lucrurile pentru oligarhul Vladimir Plahotniuc, este de așteptat ca acesta să-și caute securitate și protecție altundeva decât în Cipru, unde se află acum. Mai mult decât atât, pentru o eventuală ședere la Moscova, ar putea negocia chiar Șor în numele lui Plahotniuc.

„Acum, dacă luăm după logica evenimentelor care se întâmplă în ultimul timp, este clar că Plahotniuc are tot mai puțin spațiu de manevră de a se afla în Cipru și, în aceste condiții, pare că își caută cumva unde să-și asigure securitatea, așa cum și-a găsit-o și Șor la Moscova. În condițiile date, cu siguranță, anturajul său ar căuta soluții pentru a ajunge acolo. Iar Ilan Șor este un intermediar minunat care ar putea să negocieze pentru el, dacă Plahotniuc i-ar asigura anumite servicii pe teritoriul Republicii Moldova. Noi știm încă că există oamenii lui, pe teritoriul Republicii Moldova, care ar putea să-i presteze anumite servicii. Sunt și partide create de oamenii lui Plahotniuc și, din păcate, nu există nici până în prezent tragerea la răspundere a unora din ei”, a mai adăugat alesul poporului.

Acestea fiind spuse, Carp subliniază că nu vede niciun impediment care să-i facă pe strategii de la Kremlin și pe Plahotniuc să se înțeleagă.

„În logica celor expuse, eu nu văd niciun impediment dacă s-ar găsi un numitor comun în care Moscova cu Plahotniuc s-ar înțelege, să-l și vedem acolo. Din ceea ce cunosc eu, poate nu dețin informația deplină, dar din câte cunosc, el nu se află acum la Moscova”, a conchis Lilian Carp.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri