Poli Iaşi a luat trei puncte importante cu U Cluj, scor 1-0, în etapa a 23-a

exclusivnews.ro
superliga

Echipa Poli Iaşi a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia U Cluj, în etapa a 23-a din Superligă.

Rachid Bouhenna a înscris cu o lovitură de cap, în minutul 16, însă golul algerianului a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 45+1 ieşenii au trecut pe lângă gol, la ratarea lui Harrison. Oaspeţii au ratat prin Chipciu, în minutul 52 - şut puţin pe lângă bară, dar gazdele au înscris în minutul 86, prin Sergiu Buş, care a şutat frumos din afara careului, nelăsându-i nici o şansă portarului Plamen Iliev. Cu această victorie, elevii lui Leo Grozavu au ajuns la 26 de puncte şi sunt pe locul 13. Universitatea Cluj este pe locul 8, cu 32 de puncte.

POLI IAŞI: Ailenei – Todoroski, Bouhenna, Samayoa, R. Ispas – Saghiri (Florin Ilie 9), Marchioni, Jatoba – L. Mihai (A. Gheorghiţă 67), Harrison (S. Buş 78), R. Ion (Bettaieb 46). ANTRENOR: Leo Grozavu

U CLUJ: P. Iliev - Chipciu, Thalisson, Masoero, Roger Rodrigues – O. Bic (Filip Ilie 88), Doukoure (G. Simion 69) – V. Gheorghe (Vătăjelu 69), D. Nistor, R. Silaghi (Pănoiu 79) – D. Popa. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Marchioni 50, L. Mihai 57 / V. Gheorghe 68, Talisson 80, Vătăjelu 87

Arbitri: Cătălin Busi - Ovidiu Artene, Marius Marchidanu - Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru - Stelian Slabu

Observator: Cristian Nica