Pe măsură ce guvernul a extins beneficiile pentru familii, a crescut şi numărul căsătoriilor şi al naşterilor, a declarat sâmbătă ministrul ungar pentru familie, Katalin Novak.
Ea a menţionat într-un comunicat că guvernul a acordat prioritate familiilor în ultimul deceniu. În nicio altă ţară din UE dorinţa de a avea copii nu a crescut atât de mult ca în Ungaria din 2010, relatează MTI, potrivit Agerpres.
Interesul din străinătate faţă de politicile familiale maghiare este, de asemenea, în creştere, a spus ministrul, adăugând că, în pofida greutăţilor provocate de pandemie, încrederea în guvern pentru a-i ajuta pe oameni să întemeieze o familie şi să crească copii a rămas de nezdruncinat.
Cu aproape 5 la sută din PIB, guvernul ungar cheltuieşte cel mai mult pentru familii din Europa, a spus Novak.
Ultima dată când rata căsătoriilor a fost atât de ridicată în Ungaria a fost în 1986, în timp ce numărul divorţurilor nu a mai fost atât de scăzut din 1962, se arată în comunicat.
Numărul căsătoriilor aproape că s-a dublat din 2010, în timp ce numărul divorţurilor este cu 37% mai mic, iar disponibilitatea de a avea copii a crescut cu aproape 24%.
Novak a declarat că guvernul va continua să transmită familiilor beneficiile creşterii economice. În cazul în care creşterea economică depăşeşte 5,5% pe an, părinţii cu copii îşi vor recupera impozitele până la nivelul impozitului pe salariul mediu, a explicat ea.
Politicile pro-familie ale Ungariei funcționează: Căsătoriile s-au dublat, a crescut natalitatea, divorțurile au scăzut
Articole Similare

813
Jocul din Estul Europei care îi arată lui Donald Trump realitatea nefardată: România și Bulgaria au reacționat total diferit
813

1.156
Donald Trump se întâlnește cu marele rival, noul star în ascensiune al politicii americane: În campanie l-a numit comunist și l-a amenințat cu deportarea
1.156

14
Premierul israelian Benjamin Netanyahu: Coloniştii violenţi sunt o minoritate
14

33
Sute de școli din Australia și Noua Zeelandă au fost închise în urma poluării a aerului cu azbest
33

1.259
SUA intră tare în ”cartelul condus de Maduro”: Cartel de los Soles va fi clasificat ca grup terorist
1.259

2.265
Rușii au atacat dezlănțuit în Ucraina: Sunt mai mulți morți și răniți, după ultimele bombardamente
2.265

3.567
Președintele din 'Insula Păcii', susținut puternic de Donald Trump, înfrângere politică de proporții: A pierdut la propriul referendum
3.567

8.252
Donald Trump a dat undă verde: Se deschide 'Cutia Pandorei' în SUA și va genera un cutremur
8.252

3.346
Doamnele de fier ale Japoniei schimbă total direcția țării: Se naște un mare jucător în Asia
3.346

3.548
VIDEO Americanii trag în tot ce mișcă în zona Pacificului: Se complică situația cu Venezuela
3.548

2.723
VIDEO Promovare cu final scandalos: cascadoria unei companii auto a provocat daune unui monument faimos
2.723

130
Acordul dintre Statele Unite şi China privind exporturile de pământuri rare ar putea fi încheiat în aproximativ zece zile
130

3.125
Ce gest cumplit a făcut o tânără de 18 ani, după ce iubitul i-a atins nasul
3.125


















Comentează