Polo: România, învinsă la limită de Grecia, va juca pentru locurile 9-12 la Campionatul European de juniori

națională polo

Selecţionata României a fost învinsă miercuri de Grecia cu scorul de 5-4 (2-1, 1-3, 1-0, 1-0) şi va juca pentru locurile 9-12 la Campionatului European de polo pe apă pentru juniori Under-17 din Malta, anunță Agerpres.

România a condus cu 4-3 în meciul de baraj pentru calificarea în sferturile de finală, dar a pierdut ultimele două reprize, primind golul decisiv când mai erau 97 de secunde.

Pentru tricolori au înscris Richard-Sandor Orsos (2 goluri), Andrei Radu Ionuţ Neamţu şi Vlad Nicolae Gherghe. Golurile învingătorilor au fost reuşite de Nikolaos Kastrinakis (3), Andreas Almyras şi Konstantinos Mathiopoulos.

Joi, de la ora 11:30 (ora României), echipa antrenată de Alexandru Deacu va înfrunta Rusia, în primul meci pentru poziţiile 9-12.