Portarul român Silviu Lung jr s-a calificat în finala Cupei Turciei la fotbal cu formaţia Kayserispor

gsp.ro
Astra Silviu Lung

Portarul român Silviu Lung jr s-a calificat în finala Cupei Turciei la fotbal cu formaţia Kayserispor, care a învins-o pe campioana Trabzonspor cu scorul de 4-2, marţi, pe teren propriu, în manşa secundă a semifinalelor, conform Agerpres.

Kayserispor, care a cucerit trofeul în 2008, a marcat două goluri în minutele adiţionale ale meciului, după ce Trabzonspor câştigase prima manşă cu 1-0.

Trabzonspor a deschis scorul rapid, în min. 3, prin atacantul nigerian Anthony Nwakaeme, fostul jucător al echipelor Universitatea Cluj şi petrolul Ploieşti. Kayserispor a punctat de două ori după pauză, prin Emrah Bassan (48) şi iranianul Majid Hosseini (59), dar oaspeţii au reuşit egalarea prin grecul Anastasios Bakasetas (82). Nimic cu prevestea răsturnarea de situaţie din ultimele minute, când gazdele au marcat prin senegalezul Mame Thiam (90+1 - penalty) şi Bassan (90+6), smulgând calificarea în finală.

Lung jr a fost integralist în acest meci.

În finală, Kayserispor o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Alanyaspor şi Sivasspor. În tur, Sivasspor s-a impus cu 2-1, în deplasare, manşa secundă fiind programată miercuri 11 mai, la Sivas.