Portugalia, victorie cu mari emoții la Cupa Mondială - Ronaldo intră în istorie cu un record fenomenal

Echipa naţională a Portugaliei a învins joi, scor 3-2, reprezentativa Ghanei, într-un meci contând pentru Grupa H a Cupei Mondiale din Qatar.

La Doha, pe Stadionul 974, Portugalia a deschis scorul dintr-un penalti, în minutul 68. Cristiano Ronaldo a fost faultat în careu de către Salisu şi arbitrul american Elfath a acordat penalti, transformat tot de Cristiano Ronaldo. Ronaldo devine astfel primul jucător din istorie care marchează la cinci ediții ale Cupei Mondiale.

Ghanezii au egalat în minutul 73, prin Andre Ayew, dar scorul de 1-1 de pe tabelă a durat doar cinci minute, pentru că lusitanii au lovit decisiv într-un timp extrem de scurt. Joao Felix a făcut 2-1 în minutul 78, iar nou intratul Rafael Leao a majorat scorul la 3-1 pentru portughezi. Intrat pe teren în minutul 77, Osman Bukari a stabilit scorul final înscriind pentru Ghana în minutul 88. La ultima fază a meciului, Ghana putea egala, după o gafă a portarului portughez, care a lăsat mingea din mână în careu fără să observe că în statele său se afla un jucător african.

PORTUGALIA: Diogo Costa – Joao Cancelo, Ruben Dias, Danilo Pereira, Guerreiro - Bruno Fernandes, Ruben Neves (Rafael Leao 78), Bernardo Silva (Joao Palhinha 88) – Otavio (William 56), Cristiano Ronaldo (Goncalo Ramos 88), Joao Felix (Joao Mario 88). ANTRENOR: Fernando Santos

GHANA: Ati-Zigi – Seidu (Lamptey 66), Djiku (Semenyo 90+2), Amartey, Salisu, Baba – Kudus (Bukari 77), Partey, Abdul Samed (Kyereh) 90+2, Andre Ayew (Jordan Ayew 77) - I.Williams. ANTRENOR: Otto Addo

Cartonaşe galbene: Danilo 90+1, Bruno Fernandes 90+5 / Kudus 45+1, A. Ayew 49, Seidu 57, I. Williams 90+1

Arbitri: Ismail Elfath (SUA) – Kyle Atkins (SUA), Corey Parker (SUA) – Stephanie Frappart (Franţa)