Un copil de un an, neînsoţit şi ai cărui părinţi l-ar fi trimis să traverseze singur Marea Mediterană, a ajuns în siguranţă pe insula Lampedusa, au relatat sâmbătă media italiene, citate de AFP.
Copilul, despre care se crede că abia are un an, a fost reperat de echipele de salvare printre circa 70 de bărbaţi pe o barcă acostată vineri pe această insulă siciliană, conform cotidianului La Repubblica, informează Agerpres.
Aproximativ 500 de migranţi au ajuns în şapte debarcări separate pe această mică insulă în ultimele două zile, conform ziarului.
"A traversat Mediterana chiar înainte să fi învăţat să meargă. A înfruntat valurile singur", a adăugat cotidianul, subliniind că băieţelul este "prea mic pentru a-şi spune numele şi povestea".
Nici ceilalţi migranţi nu ştiau cum îl cheamă pe copil, dar părinţii acestuia i-ar fi rugat să aibă grijă de el în timpul traversării, probabil pentru că ei nu au putut să se îmbarce cu el, conform La Repubblica.
Printre ceilalţi migranţi ajunşi recent se numără un adolescent de 14 ani, a cărui mamă a murit în timpul unei tentative de salvare în largul insulei.
"Ea se afla pe o barcă împreună cu alte 25 de persoane, printre care şi propriul fiu, care a văzut-o cum se îneacă", a precizat organizaţia Medici fără Frontiere (MSF) pe Twitter.
"Un nou deces care ar fi putut fi evitat la porţile Europei, o nouă viaţă pierdută din cauza unor politici migratorii iresponsabile", şi-a exprimat regretul MSF.
Numărul migranţilor care vor să ajungă în Europa prin Mediterana, plecând din Libia sau Tunisia, este în creştere puternică faţă de anii precedenţi.
Conform Organizaţiei Internaţionale pentru Migraţie, aproximativ 1.340 de persoane au murit pornind în călătorii periculoase prin Mediterana Centrală de la începutul anului.
Poveste de film: un copil migrant, de doar un anișor, a traversat Mediterana fără părinții lui
Explorează subiectul
Articole Similare

7
Situația de la centrala nucleră Zaporojie - Ucraina și Rusia se acuză reciproc
7

2.622
De față cu Nicușor Dan și alți lideri europeni, premierul danez a bătut cu 'pumnul în masă' Trebuie un 'răspuns foarte puternic' la 'războiul hibrid' al Rusiei
2.622

96
VIDEO Moscova, despre rezultatul alegerilor din Moldova: 'Un alt eșec occidental, care, ca și în România, va rămâne în analele acestui haos occidental!'
96

3.187
Cum se resimte shutdown-ul din SUA pe bursele mondiale: E șoc total
3.187

4.079
Puternicii senatori americani au înțeles jocul din Europa de Est: Se schimbă strategia pentru România și regiunea Mării Negre
4.079

58
Armata Ucrainei mobilizează lunar circa 30.000 de persoane
58

69
Manevre militare în centrul Italei - Doi militari și-au pierdut viața
69

1.489
FOTO Mină de aur pentru pasionații de turism: Așa arată cele mai neobișnuite și spectaculoase peisaje din întreaga lume
1.489

4.469
Submarin rusesc avariat în strâmtoarea Gibraltar - Tragedia Kursk s-ar putea repeta/ Un avion american de patrulare maritimă survolează de mai multe zile zona
4.469

40
Iranul înăspreşte pedepsele pentru spionaj în beneficiul Israelului şi SUA
40

90
Flotila Global Sumud anunţă că-şi continuă drumul către Fâşia Gaza
90

5.308
VIDEO Poate aude și Armata Română! Șeful Pentagonului: 'Este inaccepabil să vedem generali, amirali sau soldați grași. Arată urât și e obositor!'
5.308

3.331
Românul care a speriat Marea Britanie. Hoț de buzunare iscusit, bărbatul s-a întors în Regat deși a fost deportat de trei ori
3.331
Comentează