Premier League - Licester City urcă pe locul dou după victoria cu Southampton

Premier League

Echipa Leicester City a urcat provizoriu pe locul secund în clasamentul campionatului de fotbal al Angliei, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia Southampton, într-o partidă din cadrul etapei a 19-a a sezonului, disputată sâmbătă seara.

"Vulpile" au deschis scorul în prima parte a jocului, prin James Maddison (37), iar apoi şi-au majorat avantajul în prelungirile reprizei secunde, prin Harvey Barnes (90+5).

Graţie acestui succes, Leicester City s-a apropiat la un singur punct de liderul Manchester United, care o va înfrunta duminică, în deplasare, pe campioana en titre, FC Liverpool, în derby-ul etapei.

Într-un alt joc programat sâmbătă, Chelsea Londra s-a impus la limită, cu 1-0, pe terenul rivalei locale Fulham, prin golul lui Mason Mount (78). Gazdele au evoluat însă în zece jucători din minutul 44, după eliminarea lui Antonee Robinson (44).

Rezultate:
Wolverhampton - West Bromwich Albion 2-3
Au marcat Silva (38), Boly (43), respectiv Matheus Pereira (8 - penalty, 56 - penalty), Ajayi (52).

Leicester City - Southampton 2-0
Au marcat: Maddison (37), Barnes (90+5).

Duminică au loc partidele Sheffield United - Tottenham, Liverpool - Manchester United ţo Manchester City - Crystal Palace, în timp luni este programată întâlnirea Arsenal Londra - Newcastle United.

Partida Aston Villa - Everton a fost amânată din cauza numărului mare de infectări cu Covid-19 din lotul grupării din Birmingham.