Premier League: rezultate înregistrate miercuri în etapa a 19-a

Pinterest.com
premier league

Echipa engleză Manchester City s-a impus miercuri seara, în deplasare, scor 3-1, în faţa formaţiei Everton, în etapa a 19-a din Premier League,anunță news.ro.

În prima repriză Everton a marcat prin Jack Harrison, în minutul 29, dar oaspeţii au avut iniţiativa pe Goodison Park, unde portarul gazdelor, Pickford, a reuşit să-şi salveze în două rânduri echipa de la primirea unui gol.

Partea secundă a început cu golul egalizator marcat de Phil Foden, bine servit de Bernardo Silva şi a continuat cu un penalti transformat de Julian Alvarez în minutul 64. Scorul final a fost pus pe tabelă de Bernardo Silva, în minutul 86, iar Foden a trimis în bară, în minutul 90+2. Manchester City s-a impus cu 3-1 şi este pe locul 4, cu 37 de puncte, la cinci puncte de liderul FC Liverpool şi cu un meci mai puţin disputate., Everton rămâne pe locul 17, cu 16 puncte.

Rezultate înregistrate miercuri în etapa a 19-a din Premier League:

Brentford – Wolverhampton 1-4 (Wissa 16 / Lemina 13, Hwang Hee-Chan 14, 28, Bellegarde 79);

Chelsea – Crystal Palace 2-1 (Mudryk 13, Madueke 89 penalti / Olise 45+1);

Everton – Manchester City 1-3 (Harrison 29 / Foden 53, J. Alvarez 64 penalti, B. Silva 86).