Premierul Mihai Tudose şi mai mulţi miniştri vor participa, în perioada 18 - 20 octombrie, la cel cel mai mare eveniment de promovare comercială organizat anual de către Departamentul american al Comerţului - Trade Winds, aflat la a zecea ediţie, informează un comunicat al Guvernului.
Conform sursei citate, aproximativ 100 de companii americane vor veni la Bucureşti şi vor avea contacte cu peste 50 de firme româneşti, prilej pentru dezvoltarea unor proiecte comune.
"Iniţiativa Departamentului Comerţului al SUA de a organiza cea de-a zecea ediţie a Trade Winds în România şi în alte patru state din Europa de Sud-Est - Bulgaria, Croaţia, Grecia şi Serbia - demonstrează importanţa pe care Administraţia SUA o acordă acestei regiuni şi, în mod special, ţării noastre. Guvernul României a abordat cu importanţa cuvenită acest forum economic de amploare şi împreună cu echipa mea am răspuns pozitiv tuturor solicitărilor primite din partea Ambasadei SUA şi a Commerce Department", a afirmat premierul Mihai Tudose, potrivit comunicatului Guvernului.
Între firmele americane care vor participa la ediţia a zecea a Trade Winds se numără atât companii consacrate precum IBM, producătorul rachetelor Patriot - Raytheon, Kestral, Harris Corporation (space intelligence), SAS Institute (software), Perry Baromedical Corporation (producător de echipamente medicale), cât şi IMM-uri din SUA, care reprezintă un interes deosebit pentru ţara noastră, în special din perspectiva transferului de know-how şi a inovării, se mai arată în comunicat.
Premierul Mihai Tudose şi mai mulţi miniştri vor participa la evenimentul Trade Winds, organizat la București
Explorează subiectul
Articole Similare

948
UPDATE VIDEO Încă un sediu AUR din București a fost vandalizat. S-a aruncat cu vopsea pe pereți și pe geamuri
948

78
Eugen Teodorovici şi-a depus candidatura ca independent pentru funcţia de primar al Capitalei
78

3.312
LECȚIE DURĂ PENTRU BOLOJAN
3.312

964
VIDEO Candidatul PSD Daniel Băluță le arată bucureștenilor stadiul Pasajului Apărătorii Patriei: 'Va fi gata în termen! Fapte, nu vorbe!'
964

2.535
'Fac un pas imens înainte' - Ciolacu revine acasă și intră în cursa pentru CJ Buzău. Primarul Toma: 'Marcele, te-am criticat ... dar critica este ruptă din rai'
2.535

433
Întâlnire strategică - Ciprian Ciucu, față în față cu ministrul german pentru Europa: 'Bucureștiul are nevoie de dezvoltare, de investiții serioase, de parteneri importanți'
433

279
'Experiența face diferența!' - Eugen Teodorovici își depune candidatura la Primăria Capitalei
279

3.862
Președintele Nicușor Dan face apel la Reconciliere Națională
3.862

199
Biroul Electoral Municipal a admis șase candidaturi la alegerile pentru Primăria Capitalei
199

119
Radu Miruţă: Oameni buni, niciun politician nu vine cu o baghetă magică
119

3.828
Cotroceniul lovește în campania USR pentru Primăria Capitalei: "O să ajungă să-i enerveze pe simpatizanţii lui Nicuşor Dan"
3.828

273
Șase candidați pentru Primăria Capitalei, validați de Biroul Electoral Municipal
273

3.861
Traian Băsescu, revoltat după cazul morții fetiței de 2 ani: "Pe mine mă șochează. Clinica privată trebuie călcată în picioare"
3.861


















Comentează