Rusia pompează bani în campania electorală din Muntenegru în încercarea de a minimiza progresele ţării în drumul său către aderarea la NATO, a declarat joi premierul muntenegrean Milo Djukanovic, potrivit Reuters.
Djukanovic, care în ultimii 25 de ani a condus Muntenegrul din funcţia de preşedinte sau din cea de prim-ministru, a afirmat că partidele de opoziţie muntenegrene sunt finanţate de Moscova, care vede în alegerile parlamentare ce au loc duminică în ţara sa drept ultima şansă de a o opri din drumul către integrarea în Uniunea Europeană şi Alianţa Nord-Atlantică.
''Rusia a angajat un potenţial financiar serios, care a fost posibil prin oligarhii săi şi furnizat prin canale secrete prin Serbia şi Republica Srpska. Opoziţia tradiţională, partidele pro-sârbe sunt acum susţinătorii intereselor ruse în Balcani. Aceste alegeri sunt ultima şansă pentru opozanţii Muntenegrului şi ai Balcanilor'', a spus şeful executivului de la Podgorica.
Cu o populaţie de 620.000 de locuitori, Muntenegrul are relaţii economice solide cu Rusia, însă Milo Djukanovic este un pro-occidental declarat. ''Stabilitatea Balcanilor Occidentali şi integrarea europeană sunt strâns legate'', a adăugat el.
Aderarea la NATO constituie un subiect sensibil în Muntenegru, al cărei teritoriu a fost bombardat de NATO în 1999, atunci când republica făcea parte dintr-o uniune statală, alături de Serbia. Până în prezent, tratatul de aderare a Muntenegrului la Alianţa Nord-Atlantică a fost ratificat de zece state membre ale acesteia. AGERPRES
Premierul muntenegrean acuză Rusia de finanţarea unei campanii anti-NATO
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Incident la o școală din Nigeria: 25 de eleve au fost răpite, iar un angajat a fost ucis
0

423
Noua cursă a înarmărilor din Occident: vânzarea păcii pentru a cumpăra războiul (Politico)
423

118
Cine nu-și ia înapoi migranții și infractorii, va fi sancționat. Marea Britanie va acționa împotriva țărilor care se opun
118

2.365
Războiul dincolo de front: experții avertizează că au fost identificate 'daune psihologice profunde' care distrug populația din Ucraina
2.365

70
Ucraina semnează un acord de intenție pentru a achiziționa până la 100 de avioane Rafale din Franța
70

63
Un bărbat a supravieţuit după ce a fost călcat de tren în Hamburg, Germania
63

3.182
Rusia critică Germania după avertismentul privind un posibil atac asupra NATO: 'Nu mai există nicio îndoială'
3.182

43
Republica Democrată Congo: Cel puţin 32 de persoane au murit la o mină de cobalt
43

58
Armata Coreei de Sud a propus negocieri cu Coreea de Nord pentru a evita incidentele la frontieră
58

8.715
Explozie pe ruta Varșovia–Lublin. Premierul Donald Tusk 'Din păcate, cele mai grave temeri s-au confirmat'
8.715

6.868
Un fost prim-ministru a fost condamnat la moarte: A condus una dintre cele mai mari țări din lume, cu peste 170 de milioane de locuitori
6.868

100
Alertă în Berlin: Poliţia a primit sute de apeluri privind o ameninţare asupra şcolilor
100

29
Premierul Republicii Moldova efectuează o vizită oficială la Bruxelles
29


















Comentează