Preşedintele egiptean, Abdel Fattah al-Sissi, a lansat marţi un apel către palestinieni, îndemnându-i să se unească şi 'să fie pregătiţi să coexiste' în pace cu Israelul, într-un discurs rostit la Adunarea Generală a ONU, relatează France Presse, scrie agerpres.ro.
Vorbind a doua zi după prima întâlnire a sa oficială cu premierul israelian Benjamin Netanyahu, preşedintele Al-Sissi a apreciat că un acord de pace între Israel şi palestinieni este o 'precondiţie necesară pentru întreaga regiune' pentru ca ea să se poată bucura de stabilitate.
Egiptul a fost în trecut în prima linie a eforturilor de apropiere a mişcărilor palestiniene Fatah, aflată la putere în Cisiordania, şi Hamas, care controlează Fâşia Gaza.
Plecând de la textul iniţial, Abdel Fattah al-Sissi a afirmat că 'doreşte să spună poporului palestinian că este important să se unească ... pentru a depăşi diferenţele şi să fie pregătit să accepte coexistenţa cu cealaltă partea, cu israelienii, în pace şi securitate'.
Liderul egiptean a lansat un apel similar şi către israelieni, subliniind că deceniile de pace israeliano-egipteană pot fi extinse şi asupra palestinienilor 'pentru a depăşi bariera urii pentru totdeauna'. "Putem repeta această experienţă, acest progres excelent, împreună cu pacea şi securitatea cetăţenilor palestinieni", a spus el.
Egiptul, care a semnat un tratat de pace cu Israelul în 1979, solicită constant reluarea negocierilor de pace israeliano-palestiniene, care au fost îngheţate în 2014.
În discursul său din aceeaşi zi, premierul Benjamin Netanyahu a dat asigurări că Israelul s-a angajat să ajungă la pace cu toate ţările arabe şi cu palestinienii, dar nu a precizat cum ar putea realiza acest obiectiv.
"Un stat palestinian independent" cu capitala în Ierusalimul de Est este o "precondiţie necesară pentru ca întreaga regiune să intre într-o nouă fază a stabilităţii şi a dezvoltării", a încheiat preşedintele egiptean.
Preşedintele egiptean, Abdel Fattah al-Sissi, apel către palestinieni
Explorează subiectul
Articole Similare

265
Trump e pregătit să susțină legea republicanilor: Sancțiuni severe pentru țările care fac afaceri cu Rusia / Statul care riscă să fie adăugat pe listă
265

7
Indonezia: Cel puţin 18 oameni au murit în urma alunecărilor de teren din Java Centrală
7

2.130
Jocul din Estul Europei care îi arată lui Donald Trump realitatea nefardată: România și Bulgaria au reacționat total diferit
2.130

1.797
Donald Trump se întâlnește cu marele rival, noul star în ascensiune al politicii americane: În campanie l-a numit comunist și l-a amenințat cu deportarea
1.797

24
Premierul israelian Benjamin Netanyahu: Coloniştii violenţi sunt o minoritate
24

43
Sute de școli din Australia și Noua Zeelandă au fost închise în urma poluării a aerului cu azbest
43

1.368
SUA intră tare în ”cartelul condus de Maduro”: Cartel de los Soles va fi clasificat ca grup terorist
1.368

2.351
Rușii au atacat dezlănțuit în Ucraina: Sunt mai mulți morți și răniți, după ultimele bombardamente
2.351

3.734
Președintele din 'Insula Păcii', susținut puternic de Donald Trump, înfrângere politică de proporții: A pierdut la propriul referendum
3.734

8.685
Donald Trump a dat undă verde: Se deschide 'Cutia Pandorei' în SUA și va genera un cutremur
8.685

3.504
Doamnele de fier ale Japoniei schimbă total direcția țării: Se naște un mare jucător în Asia
3.504

3.656
VIDEO Americanii trag în tot ce mișcă în zona Pacificului: Se complică situația cu Venezuela
3.656

2.800
VIDEO Promovare cu final scandalos: cascadoria unei companii auto a provocat daune unui monument faimos
2.800


















Comentează