Preşedintele Klaus Iohannis va primi miercuri, la Palatul Cotroceni, delegaţia Băncii Mondiale condusă de vicepreşedintele pentru Europa şi Asia Centrală, Cyril Muller, anunţă Administraţia Prezidenţială.
Potrivit sursei citate, întâlnirea va avea loc la ora 11,00.
Guvernul şi Banca Mondială au semnat, luni, un memorandum de înţelegere, pentru continuarea acordării de servicii de asistenţă tehnică instituţiilor publice româneşti până în anul 2023, care va sprijini Executivul în continuarea reformelor structurale şi de modernizare a administraţiei publice.
Înaintea semnării memorandumului, premierul Dacian Cioloş şi ministrul Fondurilor Europene, Aura Răducu, au avut o întâlnire cu reprezentanţii Băncii Mondiale.
Ministrul Fondurilor Europene, Aura Răducu, a declarat că memorandumul de înţelegere creează cadrul de oferire a asistenţei tehnice pentru România în diferite domenii, în special în creşterea capacităţii administrative şi pentru implementarea reformelor structurale pe care Guvernul doreşte să le realizeze în contextul utilizării fondurilor UE pentru perioada 2014 - 2020.
"Acesta este al doilea memorandum încheiat în acest context cu Banca Mondială. Primul a fost realizat în perioada 2012 - 2015, când pentru 20 de instituţii s-au încheiat 26 de acorduri de finanţare pe o sumă totală de aproximativ 32 de milioane de euro, finanţate din programele europene. Cel de-al doilea acord urmează a se finanţa din programele europene, programul de asistenţă tehnică pentru perioada 2015 - 2020. Acest acord a fost încheiat în contextul discuţiilor purtate între Comisia Europeană şi Guvernul României pentru care au fost încheiate şi se încheie acorduri de finanţare cu cele trei instituţii financiare internaţionale", a spus Răducu.
Cyril Muller, vicepreşedintele BM pentru Europa şi Asia Centrală, a afirmat, la rândul său, că situaţia economică a ţării noastre este semnificativ mai bună decât acum cinci ani.
"E o mare plăcere pentru Banca Mondială să sprijine România cu asistenţa tehnică provizorie. În ultimii cinci ani am susţinut permanent programele sectoriale, ca de exemplu reformele din administraţie, educaţie, sănătate, alte sectoare. Şi pe mai departe vom acorda asistenţă Guvernului pentru a implementa programele de reformă şi pentru a utiliza eficient fondurile europene pe care le are la dispoziţie. De asemenea, dorim să sprijinim România în atingerea obiectivelor sale, creşterea economică şi creşterea nivelului de trai pentru toţi cetăţenii", a arătat Muller. AGERPRES
Preşedintele Iohannis se întâlneşte miercuri cu delegaţia Băncii Mondiale
Explorează subiectul
Articole Similare

1.726
Avocatul lui Bogdan Peșchir îl torpilează pe Nicușor Dan: 'Foarte curând putem merge la Baba Vanga'
1.726

2.304
VIDEO Ce a răspuns Nicușor Dan când a fost întrebat, la Copenhaga, de dronele rusești care lovesc România
2.304

1.444
Nicușor Dan le prezintă liderilor europeni dovezile implicării Rusiei în campania electorală
1.444

2.062
Teoria conspirației despre alegerile pentru Primăria Capitalei: AUR a aruncat în aer amânarea
2.062

3.457
Andrei Caramitru, atac exploziv. Despre cine afirmă economistul că sunt 'oameni psihopați, periculoși, obsedați de bani și putere'
3.457

39
Victor Negrescu: Parlamentul European va dezbate și vota o rezoluție privind încălcările spațiului aerian de către dronele rusești
39

4.427
Scandal pe axa România-Republica Moldova: Seful comisiei din Parlamentul României, deputat AUR, este acuzat direct că joacă în tabăra Rusiei
4.427

5.476
VIDEO Durov a făcut noi dezvăluiri despre cenzurarea lui Călin Georgescu și anularea alegerilor din România
5.476

10.721
VIDEO O nouă stângăcie din partea lui Nicușor Dan, de față cu Emmanuel Macron la Copenhaga, totul după gafa cu Armata
10.721

1.632
Guvernul Bolojan adoptă serviciul militar voluntar. Alte măsuri importante în ședința de joi
1.632

177
Preşedintele Nicuşor Dan participă joi la reuniunea Comunităţii Politice Europene
177

4.144
Războiul pe reforma administrației se mută în PNL! Primarul Slatinei, revoltat de planul lui Bolojan: 'E o aberație / Punem lacătul pe țară, ne ducem toți acasă'
4.144

3.292
Alegeri anticipate în România, un scenariu cu 'rezultate catastrofale' - Theodor Stolojan avertizează liderii coaliției: 'Ar fi ultimul cui bătut în coșciug'
3.292
Comentează