Cotaţia cuprului a ajuns luni dimineaţa la 9.650 de dolari pe tonă la London Metal Exchange, cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu, ca urmare a aşteptărilor că oferta va fi limitată pe măsură ce revenirea economiei mondiale va lua viteză, transmite Bloomberg potrivit Agerpres.
Preţurile la cupru au crescut odată cu preţurile la majoritatea materiilor prime industriale, de la minereu de fier la aluminiu. Cotaţiile la cupru au fost stimulate de perspectiva relansării creşterii economice pe măsură ce campaniile de vaccinare progresează şi dolarul american se depreciază, la care se adaugă aşteptările că perioada de inflaţie scăzută din marile economii ar putea să se apropie de sfârşit.
De asemenea, rolul crucial jucat de cupru în tranziţia la energia verde alimentează estimările că tendinţa de apreciere va fi una de durată, având în vedere că ţările din întreaga lume adoptă ţinte mai ambiţioase de mediu. Analiştii de la banca Goldman Sachs Group Inc. şi cei de la firma de trading Trafigura Group se aşteaptă ca preţurile la cupru să depăşească recordul de 10.190 de dolari pe tonă stabilit în 2011 în contextul în care cererea va devansa oferta.
Datele preliminare arată că economia Chinei, cel mai mare consumator mondial de metale, a continuat să crească în luna aprilie, după un avans record în primul trimestru, iar exporturile solide şi sporirea încrederii au sprijinit relansarea. Datele ce urmează a fi publicate săptămâna aceasta ar putea arăta, de asemenea, că revenirea economiei americane s-a accelerat iar oficialii Rezervei Federale vor reitera că nu se grăbesc să retragă măsurile de sprijin.
Pe partea de oferă, muncitorii din porturile din Chile au cerut luni declanşarea unei greve, ca răspuns la decizia preşedintelui Sebastian Pinera de a bloca o lege care ar fi permis oamenilor să îşi retragă anticipat banii din fondurile de pensii. Această grevă riscă să perturbe exporturile unei ţări care este responsabilă pentru aproximativ un sfert din oferta mondială de cupru.
Prețul cuprului a explodat - Cea mai crescută cotație din ultimul deceniu
Articole Similare

93
România, preț triplu la energie față de UE - Bogdan Ivan cere anchete la ANRE după semnalul dat de Nicușor Dan: 'Cum Doamne se întâmplă...' / Ultimatum de 60 de zile
93

11
Litoralul românesc, în scădere în 2024: Operatorii caută soluții pentru atragerea turiștilor și în afara lunilor de plajă
11

14
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, despre epuizarea rapidă a tichetelor Rabla
14

11
România, la coada Europei la reciclare: Buzoianu vorbește despre soluții
11

26
Agent economic, sancţionat de Garda de Mediu cu 30.000 de lei pentru deversarea apelor uzate în lacul Colibița
26

1.592
VIDEO Ministrul Mediului despre 'furtul apei' din lacurile României: Adevărul din spate e mult mai dureros
1.592

620
VIDEO Diana Buzoianu dezvăluie că șefii Romsilva vor rămâne fără bonusurile de lux: 'Unii directori au luat 100.000 de euro'
620

34
Sanofi, anchetat de Comisia Europeană pentru abuz de poziţie dominantă
34

14
Schimbare la vârful Spotify: Directorul general devine președinte executiv
14

683
Preț redus la energie pentru consumatorii vulnerabili - Ministrul Energiei anunță că lucrează la o schemă
683

9
Bursa de Valori Bucureşti a închis în creştere şedinţa de marţi
9

31
Bulgaria intră pe harta orașelor termale istorice europene
31

20
Studiu: Doar o treime dintre europeni reuşesc să economisească regulat
20
Comentează